MediaTek prezentuje układy Helio G70 i Helio G70T dla budżetowych smartfonów do gier

MediaTek zamierza walczyć w segmencie budżetowców. Sprawdzamy, co potrafią nowe układy.

Rynek gamingowych smartfonów rośnie z miesiąca na miesiąc. Wszystko związane jest z produkcją coraz większej ilości gier na urządzenia z Androidem. Stają się one doskonalsze, bardziej zaawansowane i ładniejsze, przez co wymagają znacznie mocniejszych podzespołów, niż dotychczas.

Źródło: mediatek.com

Źródło: mediatek.com

Aby grać w gry podobne do tych z komputerów i konsol potrzebny jest wydajny procesor z układem graficznym oraz spora ilość pamięci operacyjnej.

Trend na produkcje smartfonów do graczy ujrzeli również producenci chipów tacy, jak Qualcomm i MediaTek. Pierwszy z nich wprowadził na rynek specjalne układy Snapdragon 730G oraz Snapdragon 765G. MediaTek odpowiedział na nie procesorami Helio G90 oraz Helio G90T.

Ostatni z układów został wykorzystany w bestsellerowym Redmi Note 8 Pro i pomimo początkowego sceptycyzmu klientów procesor ten spisuje się rewelacyjnie.

MediaTek wprowadził właśnie nowe procesory Helio G70 oraz Helio G70T. Jest to rodzina budżetowych układów przeznaczonych dla niedrogich smartfonów do gier.

W porównaniu do Helio G90T widać, że producent zaoszczędził na niektórych elementach specyfikacji technicznej. Zastosowano rdzenie Cortex-A75 zamiast Cortex-A76, a na dodatek obniżono taktowanie do 2 GHz. Mniej wydajne rdzenie nadal są oparte na architekturze Cortex-A55, ale pracują z częstotliwością 1,7 GHz zamiast 2 GHz. MediaTek na szczęście nie postanowił zmniejszyć ilości rdzeni.

Na stronie producenta nie ma dokładnych informacji, ale układ Helio G70T prawdopodobnie produkowany jest w tym samym 12 nm procesie technologicznym FinFET, co drożsi bracia. Nie zabrakło także wsparcia dla autorskiej technologi HyperEngine optymalizującej wydajność w grach.

Procesor Helio G70T posiada wsparcie dla aparatów o rozdzielczości do 48 MP oraz wyświetlaczy Full HD+. Zabrakło obsługi dla sieci 5G, ale nie powinno nas to dziwić. Poza zmniejszonym taktowaniem układ i zmianą architektury wydajnych rdzeni procesor nie odbiega znacząco od znanego już Helio G90T.

Oczekuje się, że nowe procesory Helio G70 oraz Helio G70T oferować będą wydajność porównywalną z najnowszymi procesorami Qualcomm Snapdragon z serii 600 oraz Snapdragonem 710.

Źródło: mediatek.com, xda-developers.com