MediaTek prezentuje układy Helio G70 i Helio G70T dla budżetowych smartfonów do gier

MediaTek zamierza walczyć w segmencie budżetowców. Sprawdzamy, co potrafią nowe układy.

Rynek gamingowych smartfonów rośnie z miesiąca na miesiąc. Wszystko związane jest z produkcją coraz większej ilości gier na urządzenia z Androidem. Stają się one doskonalsze, bardziej zaawansowane i ładniejsze, przez co wymagają znacznie mocniejszych podzespołów, niż dotychczas.

MediaTek prezentuje układy Helio G70 i Helio G70T dla budżetowych smartfonów do gier

Źródło: mediatek.com

Aby grać w gry podobne do tych z komputerów i konsol potrzebny jest wydajny procesor z układem graficznym oraz spora ilość pamięci operacyjnej.

Trend na produkcje smartfonów do graczy ujrzeli również producenci chipów tacy, jak Qualcomm i MediaTek. Pierwszy z nich wprowadził na rynek specjalne układy Snapdragon 730G oraz Snapdragon 765G. MediaTek odpowiedział na nie procesorami Helio G90 oraz Helio G90T.

Ostatni z układów został wykorzystany w bestsellerowym Redmi Note 8 Pro i pomimo początkowego sceptycyzmu klientów procesor ten spisuje się rewelacyjnie.

MediaTek wprowadził właśnie nowe procesory Helio G70 oraz Helio G70T. Jest to rodzina budżetowych układów przeznaczonych dla niedrogich smartfonów do gier.

MediaTek prezentuje układy Helio G70 i Helio G70T dla budżetowych smartfonów do gier

W porównaniu do Helio G90T widać, że producent zaoszczędził na niektórych elementach specyfikacji technicznej. Zastosowano rdzenie Cortex-A75 zamiast Cortex-A76, a na dodatek obniżono taktowanie do 2 GHz. Mniej wydajne rdzenie nadal są oparte na architekturze Cortex-A55, ale pracują z częstotliwością 1,7 GHz zamiast 2 GHz. MediaTek na szczęście nie postanowił zmniejszyć ilości rdzeni.

Na stronie producenta nie ma dokładnych informacji, ale układ Helio G70T prawdopodobnie produkowany jest w tym samym 12 nm procesie technologicznym FinFET, co drożsi bracia. Nie zabrakło także wsparcia dla autorskiej technologi HyperEngine optymalizującej wydajność w grach.

Procesor Helio G70T posiada wsparcie dla aparatów o rozdzielczości do 48 MP oraz wyświetlaczy Full HD+. Zabrakło obsługi dla sieci 5G, ale nie powinno nas to dziwić. Poza zmniejszonym taktowaniem układ i zmianą architektury wydajnych rdzeni procesor nie odbiega znacząco od znanego już Helio G90T.

Oczekuje się, że nowe procesory Helio G70 oraz Helio G70T oferować będą wydajność porównywalną z najnowszymi procesorami Qualcomm Snapdragon z serii 600 oraz Snapdragonem 710.

Źródło: mediatek.com, xda-developers.com