MediaTek prezentuje układy dedykowane smartfonom dla graczy - Helio G90 i G90T

Dwa tygodnie temu firma MediaTek po raz pierwszy ujawniła, że pracuje nad nowym SoC-iem stworzonym z myślą o urządzeniach dla graczy. Dzisiaj doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji owych SoC-ów - Helio G90 i G90T.

Tajwański producent słynął do tej pory z produkcji układów skierowanych do urządzeń nisko i średnio-budżetowych. Najwyraźniej jednak MediaTek postanowił wykorzystać panujący ostatnio trend na mobilne urządzenia dla graczy i z myślą o nich przygotował dwa nowe SoC-i - Helio G90 i Helio G90T.

Nowe układy MediaTeka powstały w 12 nm procesie technologicznym, w ich skład wchodzą: ośmiordzeniowy procesor (dwa rdzenie Cortex-A76 o częstotliwości taktowania 2,05GHz oraz sześć rdzeni Cortex-A55) oraz układ graficzny ARM Mali G76. Helio G90 oraz G90T będą w stanie obsłużyć do 10 GB pamięci LPDDR4X RAM. Dodatkowo nowe SoC-i będą wspierać HDR10 oraz pojedyncze aparaty do maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 64 Mpix bądź podwójne kamerki w układzie 24 Mpix + 16 Mpix.

Układy z serii Helio G90 przynoszą ze sobą również nową technologię - HyperEngine, która zaoferuje nam szereg nowych funkcji, których zadaniem jest zwiększenie ogólnych wrażeń płynących z rozgrywki. Dla przykładu, HyperEngine jest w stanie automatycznie łączyć WiFi i LTE, aby zwiększyć siłę sygnału. Możliwe jest też wykorzystanie podwójnej łączności WiFi, która pozwala jednemu urządzeniu łączyć się jednocześnie z dwoma routerami, zapewniając bardziej niezawodne połączenie i zmniejszone opóźnienia.

MediaTek i ich nowe SoC-i mogą mocno namieszać na rynku. Smartfony dla graczy, z reguły należą do jednych z najdroższych na rynku. Helio G90 i G90T mogą sprawić, że pojawią się nowe średnio-budżetowe i atrakcyjne cenowo smartfony gamingowe. Spekuluje się, że pierwszą firmą, która skorzysta z układów Helio G90 będzie Xiaomi.

źródło: mediatek.com