Medioteka internauty

Pomimo pewnych ograniczeń dotyczących formatów mediów strumieniowych, możliwe jest ich zapisywanie w komputerze. Pozwala to każdemu internaucie utworzyć własną kolekcję płyt VCD zawierających unikatowe nagrania.


Pomimo pewnych ograniczeń dotyczących formatów mediów strumieniowych, możliwe jest ich zapisywanie w komputerze. Pozwala to każdemu internaucie utworzyć własną kolekcję płyt VCD zawierających unikatowe nagrania.

Media strumieniowe, czyli pliki odtwarzane w komputerze jeszcze w czasie pobierania, są coraz częstszym elementem stron internetowych. W ten sposób publikuje się teledyski, relacje z koncertów i wydarzeń artystycznych czy zwiastuny filmów. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że przeważnie pliki strumieniowe są przeznaczone najwyżej do kilkakrotnego odtworzenia, ponieważ z reguły nie można ich zachować na twardym dysku komputera. Wielbiciel nowości filmowych, który po kilkunastu minutach oczekiwania może nareszcie przyjrzeć się zwiastunowi najnowszego filmu ulubionego reżysera, czy miłośnik muzyki, któremu dane jest w końcu obejrzeć teledysk ulubionego wykonawcy, może to zrobić najwyżej kilkanaście razy.

Interfejs użytkownika programu ASFRecorder.

Interfejs użytkownika programu ASFRecorder.

Witryny publikujące treści w postaci plików strumieniowych najczęściej blokują bowiem możliwość zapisania ich na dysku - nawet jeśli dany format w ogóle na to pozwala, jak na przykład RM czy RA, rozpoznawane przez program RealPlayer. Pliki natywne dla opracowanego przez Microsoft programu Windows Media Player, czyli typu ASF, WMA czy WMV, po prostu nie dają się zapisać. Jest to niewątpliwe ukłon Microsoftu w stronę koncernów fonograficznych i filmowych oraz sposób ochrony ich praw autorskich.

W przeciwieństwie do Media Player, RealPlayer oferuje możliwość zapisu pliku w formacie RAM, oznaczając zapisany na dysku plik strumieniowy rozszerzeniem RA lub RM. Nagrywanie w RealPlayerze plików, które mają uaktywnioną opcję zapisu, jest dziecinnie proste. Wystarczy w menu wybrać Play, następnie Record Audio lub Play, Record Video i gotowe, plik strumieniowy zostaje zapisany na twardym dysku komputera. Niestety, nawet kilkugodzinne poszukiwanie w Internecie plików strumieniowych oferujących funkcje zapisu daje mizerne rezultaty. Może problem rozwiąże program Streambox VCR, którego nowa wersja ma się wkrótce pojawić i ewentualnie - na mocy umów korporacyjnych - pozwoli na zapis wszelkich plików natywnych dla Real Playera. Wspomniana aplikacja jest dziełem firmy Streambox, specjalizującej się w dostarczaniu mediów strumieniowych wysokiej jakości, wymagających łącza o dużej przepustowości. Niestety - obecnie nie jest jeszcze dostępna, natomiast bez problemów można pobrać RealPlayer z witryny firmowej RealNetworks. Pewne kłopoty sprawia tylko odszukanie na stronie jego bezpłatnej wersji Basic, trochę uboższej od pełnej, płatnej.

Sposób na Windows Media

Witryna WindowsMedia.com.

Witryna WindowsMedia.com.

Windows Media Player nie pozwala na nagrywanie i utrwalenie na dysku zdobywających coraz większą popularność plików w formacie ASF, WMA i WVM. Choć w przypadku plików przeznaczonych dla posiadaczy łączy o niskiej przepustowości i osób dysponujących na przykład modemami analogowymi, jakość plików RealPlayera jest zauważalnie lepsza. Jednak Windows Media oferuje stosunkowo niewielkie rozmiary plików przy zadowalającej jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku. Chcącym nagrać plik opublikowany w Sieci w formacie ASF przychodzi jednak z pomocą freewareŐowy i rozpowszechniany wraz z kodem źródłowym ASFRecorder, opracowany przez anonimowego niemieckiego programistę. Według autora, program absolutnie nie ingeruje w treść strumienia danych, co byłoby łamaniem praw autorskich. Wykorzystuje tylko lenistwo dostawców plików, którzy nie wprowadzają zabezpieczeń istniejących w specyfikacji pliku.

Abecadło plików strumieniowych

Pliki strumieniowe to powszechnie przyjęta nazwa wynikowych plików audio i wideo poddanych takim algorytmom kompresji, które umożliwiają ich sprawne i płynne przesyłanie za pośrednictwem Internetu. Dostarczane są do komputera "strumieniem", w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można je odtwarzać jeszcze w trakcie pobierania - odpowiedni program buforuje część pliku, po czym odtwarza go, jednocześnie pobierając kolejne dane. Najbardziej popularne odtwarzacze plików strumieniowych audio-wideo to:

- RealPlayer firmy RealNetworks, bezpłatny w wersji podstawowej, pełna wersja kosztuje 29,99 dolarów,

- Windows Media Player, bezpłatny, składnik standardowej instalacji systemu Windows 98/Me/2000,

- QuickTime, przeznaczony do komputerów Apple, jest też wersja do pecetów z Windows 9x/Me/2000. Bezpłatny w wersji podstawowej, upgrade do wersji QuickTime Pro kosztuje 29,99 dolarów.

Chcąc zapisać plik strumieniowy ASF za pomocą wspomnianej aplikacji, wystarczy znać adres jego internetowej lokalizacji. Czasami jest to proste - trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy łącze prowadzące do pliku, z menu wybrać Kopiuj skrót (w przypadku Internet Explorera), a następnie w ASFRecorderze wybrać File / Open URL i wkleić zapisany adres w otworzone pole. Niestety - wielu plików nie można pobrać w ten prosty sposób, bo bardzo często adresy plików strumieniowych są ukryte lub maskowane za pomocą skryptów. Wówczas pomoże plik read.me programu, zawierający między innymi porady dotyczące rozpoznawania ukrytych adresów.

Dzięki programowi ASFRecorder możliwe jest zapisywanie plików o jakości znacznie lepszej niż ta, na którą pozwala przepustowość łącza. Nie ma znaczenia, czy wybierze się wersję pliku przeznaczoną dla właścicieli modemów czy wersję dla posiadaczy szerokopasmowych łączy i urządzeń dostępowych w rodzaju modemu kablowego. ASFRecorder umożliwi nagranie pliku takiej jakości, jaka odpowiada użytkownikowi, bez względu na to, jaką technologią dostępową dysponuje.

Budujemy archiwum

Gdy dzięki wspomnianym opcjom i programom pliki strumieniowe znajdą się na twardym dysku komputera, okazuje się, że mają dwie nieprzyjemne właściwości. Po pierwsze, można je oglądać tylko na ekranie monitora, po drugie, zajmują bardzo dużo miejsca. Rozwiązaniem będzie przekonwertowanie ich na format umożliwiający odtworzenie na przykład w stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Formatem rozpoznawanym przez niemal wszystkie urządzenia tego rodzaju jest VCD, czyli VideoCD.

Do przekodowania zapisanego pliku strumieniowego na format rozpoznawany przez odtwarzacz DVD służy program TMPEnc. Co prawda jego głównym zadaniem jest konwersja plików AVI na format MPEG1, wykorzystywany między innymi w VideoCD, ale radzi sobie nieźle także z formatem ASF Microsoftu.

Konwersję pliku ASF na MPG1 rozpoczyna się od wybrania pliku ASF. Następnie należy sprawdzić liczbę klatek na sekundę (fps), wyświetlanych przez konwertowany plik. W tym celu wybiera się opcję File / New Project, a następnie otwiera kartę avi/DivX/ mpg/asf i sprawdza tę informacje na dole otwartego okna. Teraz trzeba wybrać opcję Load i w zależności liczby klatek zaznaczyć VideoCD (PAL), jeśli plik źródłowy wyświetla 25 klatek na sekundę, lub VideoCD (NTSC), jeśli wyświetla 30 klatek. Możliwy jest także wybór VideoCD(NTSCFilm) dla częstotliwości 23,97 klatki na sekundę. Następnie trzeba wybrać ustawienia w menu Settings. W części Video zaznacza się opcję Low lub Normal Quality (w przypadku konwersji pliku ASF). Na karcie Video type source - Non-interlace (progressive), Field Order - Bottom field first (field B), a następnie Source aspect ratio - 1:1 (VGA).

Interfejs programu TMPEnc.

Interfejs programu TMPEnc.

Później pozostaje nacisnąć Encode i program wykona wszelkie konieczne operacje. Trzeba przyznać, że konwersja pochłania czas i zasoby. Użytkownicy komputerów wyposażonych w procesor taktowany z częstotliwością niższą niż 500 MHz i o pamięci mniejszej niż 64 MB RAM raczej nie zdołają przekonwertować pliku.

Z dysku na dysk

Po otrzymaniu pliku wynikowego pozostaje zapisać go na płycie CD-R za pomocą któregoś z popularnych programów w rodzaju Nero. W przypadku właśnie tej aplikacji procedura zapisu jest bardzo prosta.

Po uruchomieniu programu wybiera się z menu File kolejno: New / VideoCD / New. Następnie w oknie podobnym do okna Eksploratora Windows należy odnaleźć potrzebny plik, przeciągnąć go do panelu programu i nadać mu dowolną nazwę. Teraz ponownie wybiera się File / Write CD, zaznacza opcję Write i klika przycisk Write.

Po pewnym czasie na krążku spoczywającym w nagrywarce znajdzie się wybrany plik strumieniowy, zapisany najpierw na dysku komputera, a następnie - po przekonwertowaniu - na płycie CD-R. Jest gotowy do odtworzenia w odtwarzaczu DVD.

Oczywiście operacja taka ma sens jedynie w przypadku zapisywania plików przeznaczonych dla użytkowników łączy szerokopasmowych. Dzięki temu obraz na ekranie telewizora będzie miał jakość zbliżoną do jakości obrazu z taśmy VHS. W dobie DVD nie jest to może osiągnięcie rewelacyjne, jednak uzyskuje się dostęp do często naprawdę unikatowych nagrań, niedostępnych w inny sposób.

Przydatne adresy:

http://windowsmedia.com/mediaguide/default.asp - witryna Microsoftu, punkt startowy dla oglądających pliki strumieniowe. Codziennie wiele nowych plików, ciekawostki, aktualne informacje. Godna polecenia.

www.real.com/player - witryna firmowa RealPlayer.

www.tmpgenc.com - witryna autora programu TMPGEnc, służącego do konwersji plików ASF na format MPG1.

www.streambox.com/products/index.asp - witryna firmy Streambox, zawierająca opis jej produktów, w tym Streambox VCR.

http://members.nbci.com/asfrecorder - witryna zawierająca informacje o programie ASFRecorder, umożliwiającym zapisywanie plików strumieniowych w formacie ASF.

www.vcdhelp.com - witryna omawiająca tworzenie dysków VCD oraz narzędzia do ich przygotowania; oraz problemy związane z tym tematem.