MeeGo: nowy system operacyjny już dostępny dla deweloperów

System operacyjny MeeGo, powstający na bazie platformy Nokii Maemo i systemu Intela Moblin, został udostępniony deweloperom. Mogą oni rozpocząć tworzenie przeznaczonych dla niego aplikacji. Premierę Meego zapowiedziano na drugi kwartał tego roku.

Programiści mogą już rozpocząć tworzenie aplikacji dla nowego systemu operacyjnego, który będzie efektem unifikacji systemów Nokii i Intela - Maemo i Moblin. Na stronie projektu MeeGo udostępniono obrazy systemu. To jednak bardzo wczesne wersje, które nie zawierają jeszcze graficznego interfejsu użytkownika.

MeeGo będzie obsługiwał procesory Intel Atom oraz układy ARM. Oznacza to, że ten opensource'owy system operacyjny może znaleźć zastosowanie nie tylko w smartfonach i netbookach, ale też w innych rodzajach urządzeń, takich jak systemy komputerów samochodowych, tablety czy odbiorniki telewizyjne.

Zobacz również:

  • Jak długo dostanę aktualizacje Androida? Sprawdzamy wszystkich dużych producentów
  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [30.05.2023]

Dwa elementy na bazie których tworzony jest nowy system, były pierwotnie przeznaczone na różne platformy sprzętowe. Maemo OS był dedykowany smartfonom, podczas gdy Moblin Intela wyposażonym w procesor Atom netbookom.

Po wprowadzeniu MeeGo Nokia nie porzuci swojego systemu operacyjnego Symbian. Znajdzie on zastosowanie w tańszych smartfonach.

Więcej informacji temat nowego systemu można znaleźć na stronie MeeGo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: