Mega CD

Sony i Philips wprowadzają nowy standardu zapisu płyt CD-ROM/R/RW, który będzie umożliwiał nagranie 1,3 GB danych na jednym krążku.

Sony i Philips poinformowały, iż w najbliższym czasie wprowadzą na rynek nowy standardu zapisu płyt CD-ROM. Technologia Double Density (podwójna gęstość) umożliwi zapis ok. dwóch razy więcej danych niż to było możliwe dotychczas - tj. 1,3 GB na jednej płycie. Jest to zaledwie jedna czwarta pojemności, jaką oferuje technologia DVD, lecz produkty DD będą zdecydowanie tańsze zarówno jeśli chodzi o napęd, jak i nośniki danych.

Wejście na rynek nowego standardu będzie łatwe, ponieważ rozpoczęcie wytwarzania urządzeń i płyt DD wymaga od firm niewielkich modernizacji obecnych linii produkcyjnych. W specyfikacji nowego formatu zmniejszono szerokość ścieżek i długość "dołka" reprezentującego jeden bit, co umożliwia większą gęstość zapisu danych. Zmieniono także metodę korekcji błędów i wprowadzono system ochrony praw autorskich, uniemożliwiający nielegalne kopiowanie płyt.

Mimo że nowy standard będzie opierał się na tych samych założeniach, co "stare" formaty zapisu CD, do jego stosowania niezbędne będą nowe urządzenia i oprogramowanie. Według Masami Kato, przedstawiciela Sony, przewagą Double Density nad DVD będzie znacznie lepszy stosunek jakości (pojemności) do ceny.


Zobacz również