MegaUpload: użytkownicy chcą pozwać USA z powodu utraconych plików

Serwis MegaUpload został zamknięty przez FBI i Departament Sprawiedliwości USA, a jego twórców oskarżono o naruszenia praw autorskich, czyli piractwo. Skutkiem ubocznych tych działań było jednak to, że wiele ludzie utraciło pliki legalnie przechowywane w serwisie. Niektórzy z nich chcą teraz pozwać rząd w związku ze stratą danych.

MegaUpload

Serwis TorrentFreak.com informuje, że inicjatywa pozwów przeciwko rządowi USA wypłynęła od grup Pirates of Catalonia i Pirate Parties International. Grupy te sprzeciwiają się surowym przepisom dotyczącym naruszania praw autorskich.

Rozległe szkody spowodowane przez nagłe zamknięcie Megaupload są nieuzasadnione i całkowicie nieproporcjonalne do zamierzonego celu - czytamy na stronie grupy Pirates of Catalonia. Stworzyła ona też formularz, który pozwala na rejestrację swoich skarg. W planach grupy jest również pomaganie w składaniu skarg przeciw USA w różnych krajach.

W chwili obecnej nie jest jednak jasne, co miałoby być podstawą prawną dla pozwów. Jak na razie, członkowie Pirates of Catalonia wskazali tylko na naruszenie dwóch artykułów hiszpańskiego kodeksu karnego. Oprócz tego, wspominają jedynie, że analizują kolejne potencjalne naruszenia prawa.

Poza tym, warunki korzystania z serwisu MegaUpload wyraźnie stwierdzały, ze użytkownicy przechowywali w nim dane na własne ryzyko, więc trudno będzie przekonać sąd, że to rząd USA jest odpowiedzialny za ich utratę. Składanie skarg może być pocieszające dla byłych użytkowników serwisu, ale raczej nie pomoże w odzyskaniu danych.

Polecamy również artykuły: Megaupload zamknięty w imię walki z piractwem? Bzdura! oraz Filesonic "wymięka". Atak FBI na Megaupload już przynosi korzyści.