Megabezpieczny Linux

Firma Trusted Computer Solutions (TCS), dostawca oprogramowania m.in. dla FBI, amerykańskiego Ministerstwa Obrony oraz wywiadu Marynarki Wojennej USA, pracuje nad stworzeniem 'superbezpiecznej' wersji systemu Linux. Projekt aktualnie znajduje się w fazie beta testów.

Do tej pory klienci TCS korzystali z aplikacji pracujących pod kontrolą cieszącego się zaufaniem systemu Trusted Solaris Sun Microsystems. Programiści TCS postanowili jednak stworzyć dla niego alternatywę, opartą na dystrybucji SELinux. Przyznają oni, że wśród powodów takiej decyzji znalazła się zarówno chęć obniżenia kosztów, jak i fakt, że system Linux może być uruchamiany na większej ilości platform sprzętowych.

Nowy produkt ma spełniać standardy bezpieczeństwa CC-EAL4 (US Common Criteria Evaluation at Evaluation Assurance Level). Jest to jeden z najwyższych poziomów opisanych w standardzie, certyfikaty wyższego poziomu posiada zaledwie kilka systemów (m.in. systemy zintegrowane w samolotach).

Nad bezpiecznym systemem operacyjnym opartym na Linuksie pracuje również firma Mandrakesoft. O projekcie na potrzeby francuskiego Ministerstwa Obrony, w którym Mandrakesoft bierze udział pisaliśmy szerzej w tekście "Linux obroni Francję".


Zobacz również