Megabitowy Internet w Twoim domu?

Dla większości z nas, zwykłych internautów, największy problem wciąż stanowi przepustowość Sieci, czyli szybkość przesyłania informacji. Zazwyczaj do naszego dostawcy Internetu wiadomość dociera błyskawicznie, a my - siedząc w domu - i tak musimy "godzinami" czekać, aż zostanie ściągnięta poprzez nasz powolny modem. Na szczęście, wiele zmienia się w ostatnich czasach (i to na dobre) w dziedzinie teleinformatyki. Nowoczesne cyfrowe linie telefoniczne i technologia Digital Subscriber Line umożliwią przesyłanie danych komputerowych z szybkością, dochodzącą do kilkudziesięciu megabitów na sekundę.


Dla większości z nas, zwykłych internautów, największy problem wciąż stanowi przepustowość Sieci, czyli szybkość przesyłania informacji. Zazwyczaj do naszego dostawcy Internetu wiadomość dociera błyskawicznie, a my - siedząc w domu - i tak musimy "godzinami" czekać, aż zostanie ściągnięta poprzez nasz powolny modem. Na szczęście, wiele zmienia się w ostatnich czasach (i to na dobre) w dziedzinie teleinformatyki. Nowoczesne cyfrowe linie telefoniczne i technologia Digital Subscriber Line umożliwią przesyłanie danych komputerowych z szybkością, dochodzącą do kilkudziesięciu megabitów na sekundę.

Do korzystania z dobrodziejstw DSL nie musimy zakładać nowej infrastruktury telefonicznej - wystarczą obecnie istniejące linie telefoniczne. Oferowana przez technologię DSL przepustowość w przyszłości wahać się będzie od 128 Kbps aż do 51 Mbps.

W infrastrukturze teleinformatycznej od dłuższego już czasu, oprócz zwykłych linii telefonicznych działają tzw. cyfrowe linie telefoniczne, zwane ISDN (Integrated Services Digital Network). Można nimi przesyłać dane z szybkością dochodzącą do 128 kbps. Rozwiązanie to jednak jest bardziej popularne u naszych zachodnich i północnych sąsiadów niż w naszym kraju, głównie z powodów finansowych (wysokie koszty założenia i użytkowania). W Polsce na ISDN na razie mogą sobie pozwolić jedynie większe firmy. Niedawno pojawiło się alternatywne rozwiązanie, które w przyszłości, o ile okaże się wystarczająco tanie, może stać się standardem zarówno w łączności cyfrowej, jak i w zwykłych połączeniach telefonicznych. Mowa o DSL, czyli Digital Subscriber Line. W założeniach technologia ta ma umożliwiać szybkie przesyłanie danych komputerowych - prędkość może osiągać kilkudziesiąt megabitów na sekundę.

Podstawową zaletą linii DSL w porównaniu z innymi projektami szybkiej komunikacji jest to, że do ich używania nie trzeba zakładać nowej infrastruktury telefonicznej - wystarczą obecne linie telefoniczne. W zależności od końcowego odbiorcy opracowano kilka technologii DSL. Przeciętnego "Kowalskiego" z pewnością zainteresuje jedna z wersji, nazwana ISDL. Jest to najprostsza z odmian DSL, umożliwiająca przesyłanie danych z prędkością dochodzącą do 128 kbps, co powinno zapewnić komfortową pracę na pojedynczym stanowisku w ciągu najbliższych kilku lat. Bardziej wymagający użytkownicy lub ci, którzy mają własną sieć lokalną, zwrócą zapewne uwagę na linie ADSL. Będzie to prawdopodobnie rozwiązanie droższe od poprzedniego, jednak zapewniające asynchroniczną transmisję danych z szybkością dochodzącą aż do 6,1 Mbps, co powinno zapewnić stabilną pracę sporej grupie wytrwałych internautów. W projektach technologii DSL nie zabrakło miejsca dla dysponujących sporą gotówką - najbardziej wymagających użytkowników, dużych grup czy korporacji. To właśnie z myślą o nich zaprojektowano standard VSDL, umożliwiający transmisję danych od użytkownika z szybkością do 2,3 Mbps. Przy zastosowaniu VSDL szybkość danych przesyłanych w stronę użytkownika może osiągnąć nawet 51,84 Mbps. Aby zobrazować, jak wielka to szybkość, przytoczę przykład - aby ściągnąć płytę CD, zakładając, że wykorzystujemy całą przepustowość łącza, potrzebowalibyśmy ok. 100 sek, natomiast obecne dyski twarde w standardzie Ultra DMA są w stanie czytać/zapisywać dane z szybkością ok. 5-6 Mbps.

Wszystkich rozentuzjazmowanych Czytelników pragnąłbym ostudzić również informacją, iż są to dane czysto teoretyczne, gdyż żaden dostawca usług internetowych nie może zapewnić, przynajmniej jeszcze przez długi czas, odpowiedniej przepustowości.

RÓŻNE TECHNOLOGIE DSL

To, czy sieci DSL zdobędą popularność w Polsce, w dużej mierze zależy od rozwoju całej krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej i wiąże się bezpośrednio z koniecznością "zatrzymania" potencjalnych odbiorców w kręgu telefonii publicznej. Poważnym konkurentem dla DSL mogą bowiem okazać się sieci telewizji kablowych, które mają poważny apetyt na to, by uszczknąć dla siebie kawałek internetowego tortu.

Technologia xDSL z pewnością będzie motorem napędzającym rynek internetowy (przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat). Można to było zaobserwować np. na hanowerskich targach CeBIT '98, podczas których rozwiązania te stanowiły jeden z głównych tematów konferencji i wystaw. Jak twierdzi specjalista ds. marketingu w firmie Texas Instruments James Collinge: - "Chip obsługujący linie ADSL produkcji TI pozwoli producentom oraz dostawcom Internetu na oferowanie klientom szybkiego dostępu do Sieci za wyjątkowo niewielką cenę". Kość (chip) obsługująca linie ADSL składa się zasadniczo z 4 części: uniwersalnego interfejsu cyfrowego, kości DSP (Digital Signal Processing), zoptymalizowanego kompresora CODEC oraz sterownika linii. Niewątpliwą zaletą kości jest to, iż można ją programować, i jak twierdzą przedstawiciele firmy: - "Całe oprogramowanie będzie można bez problemu ściągnąć z Internetu".

Ponadto - jak twierdzi jeden z autorów niedawno wydanego raportu, dotyczącego linii ADSL - Time Hills: - "Ogólnodostępne łącza ADSL, dorównujące szybkością sieciom LAN, zrewolucjonizują rynek SOHO (Small Office/Home Office) oraz tzw. telenetworking, czyli pracę w domu.". Zgodnie z zapowiedziami, już w tym roku ceny modemów, umożliwiających podłączenie do sieci za pomocą łącza ADSL, osiągnęły poziom 300 USD, co zapewne może być atrakcyjną propozycją dla gospodarstw domowych. Obecnie część czołowych operatorów telefonii z Europy i Azji wyraziło zainteresowanie, a także chęć użytkowania standardu xDSL. Jak zapowiadają analitycy, rozwój tego standardu będzie postępował bardzo szybko.

KRAJOWE REALIA

Jak dowiedzieliśmy się u operatora telefonii stacjonarnej - Telekomunikacji Polskiej SA, przyszłość sieci DSL w dużej mierze zależy od rozwoju polskiego Internetu. Pracownicy tej instytucji są ostrożni w udzielaniu informacji, dotyczącej przyszłości technologii DSL w Polsce, twierdząc, iż zależy to od tego, czy Internet "pójdzie bardziej w kablówki", czy też nadal większość osób używać go będzie poprzez sieci telefonii publicznej. Wszystkich Czytelników, którzy liczą na założenie którejkolwiek z linii DSL, muszę zmartwić. Jeżeli będą one dostępne, z pewnością nie stanie się to szybko.