Megabity prosto z nieba


Polega ona na wskazaniu przez abonenta, z jakiego adresu i jaki plik chce pobrać, po czym może nawet rozłączyć połączenie naziemne. Dany plik zostanie pobrany na serwer EOL i wysłany do satelity. Stamtąd trafi wprost na twardy dysk użytkownika (tylko wtedy, gdy podczas transmisji z Astry komputer będzie włączony). Internet via the Sky sprawuje się bardzo dobrze w przypadku plików zamawianych. Prędkości transferu danych sięgają tutaj 2,5 Mb/s. Rozwiązane to znakomicie nadaje się do pobierania dużych plików np. demonstracyjnych wersji oprogramowania, zwiastunów filmów, gier itp.

Programy z redakcyjnego serwisu FTP PC World Online pobierane były dosłownie w mgnieniu oka (oczywiście za pośrednictwem proxy serwera EON). Nie zaobserwowano również ograniczeń co do wielkości zamawianych plików. Podczas testu z powodzeniem udało się pobrać pojedynczy plik wideo o objętości przekraczającej 480 MB! Jako że w usłudze tej wykorzystywane jest szerokie pasmo transmisji (2,5 Mb/s), a przepustowość transpondera wynosi 34 Mb/s, zastosowano mechanizm kolejkowania plików. Mając aktywne, naziemne połączenie z Siecią użytkownicy mają wgląd w listę zadań serwera, mogą nawet podejrzeć, co zamówili inni abonenci EON.

Usługa transmisji danych prowadzona jest na trzech różnych transponderach (113, 114,115) satelity Astra 1G. Przełączanie pomiędzy nimi jest dosyć kłopotliwe (wymaga zmiany adresu serwera proxy i innych parametrów), ale testy wykazały, że zmiana transpondera nie wiąże się praktycznie z żadną różnicą w szybkości surfowania.

Nie tylko Internet

Dostarczona do testów karta DVBsat firmy Techno-Trend oprócz dostępu do usług przesyłania danych umożliwia także odbiór programów telewizyjnych i radiowych. Oprogramowanie karty pozwala na automatyczne przeszukanie pasma oraz zaprogramowanie stacji telewizyjnych i radiowych. W testach oglądano przekazy zarówno z satelity Astra, jak i z HotBird. Co prawda liczbę dostępnych kanałów ogranicza fakt, że znaczna część z nich jest kodowana, ale i tak jest w czym wybierać. W tym przypadku możliwości odbiornika Techno-Trend nie różnią się od tego, co oferują dostępne na rynku stacjonarne tunery satelitarne odbierające programy FTA (Free to Air), czyli wszelkie niekodowane transmisje TV. Producent wyposażył tuner w złącze do tzw. modułu dostępu warunkowego, dzięki któremu istnieje jednak pewna możliwość odbioru kanałów kodowanych (oczywiście po zakupie odpowiedniej karty dostępowej).

Jakość odbieranego obrazu jest dobra, ale potrzebny jest dość szybki komputer. W przypadku stacji z procesorem K6-200 i 32 MB pamięci operacyjnej w rogach obrazu występował efekt kwantyzacji i smużenia (tylko w trybie pełnoekranowym). Na komputerze PIII 600 MHz takie objawy już nie występowały. Oprogramowanie oferuje podstawowe opcje regulacji obrazu tj. kontrolę jasności, kontrastu i nasycenia. Możliwe jest także skalowanie wyświetlanego okna do trybu pełnoekranowego włącznie. Karta DVB została wyposażona w liniowe wyjście audio oraz wideo, dzięki którym można przekierować sygnał do stereofonicznego wzmacniacza i domowego telewizora.

Czy to się opłaca?

Koszty korzystania z opisanego satelitarnego dostępu do Internetu obejmują inwestycję w sprzęt w wysokości 1200 zł (cena karty) oraz wydatek rzędu 250 - 300 zł za antenę z konwerterem. Do tego dochodzi jeszcze opłata za zamontowanie anteny, około 150 zł, (większość internautów nie poradzi sobie z tym samodzielnie). W najlepszej sytuacji są użytkownicy posiadający już instalację satelitarną służącą do odbioru programów z Astry (np. abonenci pakietu Wizja TV).

Miesięczny abonament satelitarnej usługi Europe Online kosztuje 60 zł. W przypadku jednorazowego opłacenia rocznej subskrypcji - 599 zł, koszt abonamentu spada do około 50 zł miesięcznie. Tak więc ceny usług są niższe od opłat za połączenia typu dial-up, natomiast opłaty za instalację są porównywalne do innych rozwiązań (np. HIS). Założyć trzeba, że większość internautów nie zakupi systemu satelitarnego jako uzupełnienia posiadanego łącza stałego, lecz do zamawiania danych używać będzie zwykłego modemu. Konieczność stosowania takiego dodatkowego, tradycyjnego połączenia podnosi całościowe koszty dostępu do Sieci poprzez Astrę.

Internet via the Sky oferuje jednak szybkości transferu nieosiągalne w innych rozwiązaniach oferowanych w tym przedziale cenowym. Dodatkowym atutem jest bardzo przydatna i wydajna usługa zamawiania plików, dzięki której można bardzo szybko pobierać z Sieci duże ilości danych. Wraz z testowaną kartą DVB otrzymujemy pełnowartościowy tuner telewizji satelitarnej, co podnosi atrakcyjność oferty.