Megabity prosto z nieba

Technologie satelitarnego dostępu do Sieci są znane i stosowane już od kilku lat. Jednak dotychczas mogły z nich korzystać jedynie bogate przedsiębiorstwa. Obecnie ceny sprzętu i usług Internet via the Sky spadły do poziomu akceptowanego nawet przez średnio zamożnych internautów.


Technologie satelitarnego dostępu do Sieci są znane i stosowane już od kilku lat. Jednak dotychczas mogły z nich korzystać jedynie bogate przedsiębiorstwa. Obecnie ceny sprzętu i usług Internet via the Sky spadły do poziomu akceptowanego nawet przez średnio zamożnych internautów.

Wśród bogatej oferty usług dostępu do Sieci popularność zyskują, mające do niedawna marginalny udział w rynku, bezprzewodowe (radiowe) łącza naziemne czy też transmisje satelitarne. Te ostatnie, chociaż komercyjnie dostępne od dłuższego czasu, z powodu wysokich cen nie mogły stać się realną alternatywą dla połączeń typu dial-up czy innych metod łączenia z Siecią. W ostatnim okresie za sprawą kilku europejskich usługodawców Internet z nieba stał się dostępny dla szerokiego grona użytkowników. Po raz pierwszy też takie rozwiązania promowane są intensywnie na rynku konsumenckim. Teraz także i Polscy internauci mogą surfować za pośrednictwem jednego z całej flotylli satelitów Astra 1G, na którym firma Europe Online uruchomiła usługi transmisji danych.

Jak to działa

Do korzystania z satelitarnego dostępu do Sieci potrzebny jest komputer (minimum P166) z tradycyjnym dostępem do Internetu (np. poprzez zwykły modem) oraz antena satelitarna z szerokopasmowym konwerterem skierowana na satelitę Astra. Konieczność dysponowania dodatkowym naziemnym łączem wynika z faktu, iż komunikacja w pewnym sensie jest jednostronna. Użytkownicy nie mają możliwości nadawania sygnału bezpośrednio do satelity, mogą jedynie odebrać transmisję "z kosmosu". Witryny WWW czy inne dane, które mają zostać przesłane do komputera, trzeba zamawiać tradycyjnym kanałem, np. poprzez modem analogowy, łącza ISDN, HIS, LAN lub inne.

Działanie systemu Internet via the Sky jest stosunkowo proste. Użytkownik wysyła zamówienie na konkretne dane (np. stronę WWW) z poziomu przeglądarki internetowej. Takie zamówienie poprzez naziemną część Sieci trafia do serwera firmy Europe Online, z niego dane wysyłane są do przekaźnika, którym jest satelita Astra 1G. Stamtąd trafiają one wprost do komputera użytkownika, gdzie specjalna karta i oprogramowanie muszą je wyodrębnić z całego strumienia informacji, jaki napływa z satelity (sygnał telewizyjny, radiowy, pakiety danych przeznaczone dla innych abonentów, itp.). Jest to możliwe dzięki "zaszyciuÓ w strumieniu MPEG-2 numeru IP stacji użytkownika i tzw. adresu MAC karty sieciowej, której rolę w tym przypadku spełnia specjalna karta DVB działająca jako cyfrowy odbiornik.

Instalacja systemu

Testowany zestaw składał się z karty DVBsat niemieckiej firmy Techno-Trend i 120-centymetrowej anteny parabolicznej z zamontowanym konwerterem szerokopasmowym marki Alps. Instalacja karty PCI w komputerze (karta oprócz obsługi transmisji danych spełnia funkcję tunera telewizji satelitarnej) jest łatwa pod warunkiem, że obserwujemy to, co się dzieje na ekranie oraz czytamy wszystkie komunikaty. Po zainstalowaniu odpowiednich sterowników i dostarczonego w komplecie oprogramowania, do karty należy podłączyć kabel z anteny satelitarnej. Jeśli chcemy korzystać także z innego odbiornika (np. posiadanego już tunera satelitarnego), zalecane jest podłączenie anteny bezpośrednio do owego urządzenia a następnie za pomocą gniazda LNB Out poprowadzenie sygnału do karty DVBsat. Jeżeli karta i wszystkie kable są prawidłowo podłączone, a antena ustawiona w pozycji "19,2 Wschód" (satelita Astra), jesteśmy o krok od surfowania.

Megabity prosto z nieba

Centrum zamówień plików w Europe Online.

Do korzystania z satelitarnego połączenia z Internetem, oprócz sprzętu i oprogramowania, niezbędne jest oczywiście wykupienie abonamentu usługi u świadczącego ją operatora. Przy tej okazji użytkownicy otrzymują odpowiedni login i hasło. Aby rozpocząć surfowanie, należy zalogować się na serwerze firmy Europe Online za pomocą specjalnej aplikacji - CyberStream Login. Nie jest dostarczana wraz z kartą DVB, dlatego należy ją uprzednio pobrać z witryny firmowej usługodawcy. W używanych programach (przeglądarka, klient FTP) należy zmienić opcje tak, aby korzystały one z odpowiedniego serwera proxy - czyli serwera internetowego Europe Online (EON). Po tych wszystkich zabiegach możemy w końcu przystąpić do buszowania po WWW.

Oferta i jakość usług

Internet z Astry to zasadniczo dwie standardowe usługi: surfowanie oraz tzw. zamawianie plików. Pierwsza z nich to tradycyjne przeglądanie stron w Sieci. Największą korzyść odnoszą użytkownicy przeglądający głównie serwisy z Europy Zachodniej i Ameryki. W przypadku tych połączeń prędkość przesyłania danych utrzymywała się często na poziomie, jeśli nie setek, to dziesiątków kilobitów na sekundę.Wzrost wydajności w porównaniu z tradycyjnymi połączeniami (modem analogowy, ISDN) był naprawdę znaczący. Szczególnie widoczne było to w przypadku pobierania strumieniowych przekazów audio i wideo. Prawie zawsze można było liczyć na nieprzerwane, płynne odtwarzanie pliku, prawie tak jak z lokalnego dysku twardego. Niestety, w przypadku pobierania danych z krajowych serwerów, użytkownicy muszą pogodzić się z niższą wydajnością systemu Internet via the Sky. Mierzone szybkości transferu oscylowały w granicach kilkudziesięciu kilobitów na sekundę, a niekiedy spadały nawet poniżej tej wartości. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się zapewne nie najlepsza komunikacja internetowa pomiędzy Europą Zachodnią a Polską. Drugą, bardzo ciekawą usługą, jaką oferuje Europe Online, jest zamawianie plików z serwerów FTP.