Megaekran LCD

Firma IBM wprowadziła na rynek uważany za największy na świecie 22 calowy wyświetlacz LCD.

Na ostatnich targach CeBIT w Niemczech, IBM po raz pierwszy zaprezentowała T220, najnowszy model panelu LCD o kodowej nazwie Bertha, przy czym konkurencja nie pozostała w tyle: Toshiba przedstawiła monitor LCD o przekątnej 20,8 cala, który pozwala na oglądanie obrazu w rozdzielczości 3200 x 2400 pikseli w trybie QUXGA (Quad Ultra Extended Graphics Array). Jak na razie jest to najprawdopodobniej jedyny konkurent dla IBM pomimo tego, że ilość wyświetlanych pikseli jest prawie o 2 miliony mniejsza niż w przypadku T220 i wynosi 7,7 miliona pikseli.

Zgodnie z informacjami podanymi przez firmę IBM ich najnowszy wyświetlacz LCD o przekątnej 22 cale jest obecnie najlepszym i największym płaskim ekranem na świecie pozwalającym na wyświetlanie 9 milionów pikseli czyli prawie o 12% więcej szczegółów niż dotychczasowe monitory.

Produkt IBM o nazwie T220 skierowany jest przede wszystkim do odbiorców profesjonalnych dla których jakość wyświetlanego obrazu i odwzorowanie szczegółów jest dycydującycm kryterium przy dokonaniu zakupu czyli m. in. w studiów graficznych, wytwórni filmowych czy wydawnictw.

Zdaniem przedstawicieli z IBM, głównym celem firmy na najbliższe lata będzie nie tyle udostępnienie T220 zwykłym użytkownikom, lecz wykorzystanie zastosowanych w nim technologii do produkcji mniejszych i tańszych wyświetlaczy. Cena T220 kształtuje się teraz na poziomie 17,000 GBP.

www.ibm.com


Zobacz również