Megaharce

Zanim kupisz nowy komputer, sprawdź, co naprawdę wpływa na wydajność twojego Maca.

Zanim kupisz nowy komputer, sprawdź, co naprawdę wpływa na wydajność twojego Maca.

Szybkość. Na zamiar kupienia nowego Maca, z którego pragniesz wycisnąć ostatnie poty, wpływa przeważnie jeden parametr - prędkość. Nieraz przecież zdarzyło ci się czekać godzinami na zakończenie obliczeń w Excelu albo pojawienie się efektów wspaniałego filtra w Photoshopie - piksel po pikselu... Z pewnością wiesz, o czym mówimy.

Łatwo jest postrzegać zegar procesora (mierzony w megahercach) jako główny wyznacznik prędkości komputera, ale nie można zapominać też o wpływie takich podzespołów, jak dysk twardy, pamięć, karta wideo czy inne elementy komputera. Oczywiście, megaherce w oznaczeniu komputera liczą się, ale nie jest to jedyny czynnik. Żeby zmierzyć wpływ poszczególnych komponentów na wydajność komputera, skorzystaliśmy z laboratorium Macworlda. Po dokładnym zanalizowaniu wyników testów już nigdy nie spojrzysz na megaherce w ten sam sposób.

W poszukiwaniu utraconej prędkości

Procesor jest z pewnością mózgiem twojego Maca, ale do jego poprawnej pracy wymagany jest dodatkowy sprzęt, który pozwala na obróbkę danych i przekazywanie informacji. Każdy z tych elementów może mieć wpływ na całościową wydajność komputera (zobacz ramkę "Wewnętrzne życie Maca", gdzie dowiesz się więcej na ten temat).

Komputer zapisuje i odczytuje dane z pamięci RAM o wiele szybciej niż z twardego dysku, tak że większa pamięć RAM oznacza, że w gotowości możesz mieć więcej danych. Na przykład Photoshop umieszcza w pamięci maksymalną ilość informacji, dotyczących edytowanych obrazków. Gdy zaczyna brakować pamięci fizycznej, pozostała część danych jest przechowywana w pliku wymiany na dysku twardym. Jeśli zdarzyło ci się kiedykolwiek edytować duże zdjęcie na komputerze z małą ilością pamięci, z pewnością zauważyłeś, że dysk twardy pracował przez cały czas.

Chociaż przesyłanie danych z dysku twardego nie jest tak szybkie, jak w przypadku pamięci RAM, to nie należy zapominać o jego wpływie na wydajność całego systemu. Szybszy dysk twardy zdecydowanie przyspieszy twoją pracę w pamięciożernych aplikacjach, takich jak , które po zajęciu pamięci zapisują dane na dysku. Wiele aplikacji - FileMaker jest świetnym przykładem - większość czasu przeznacza na odczytywanie i zapisywanie danych z dysku.

Kolejnym ważnym elementem jest karta graficzna, od której zależna jest wydajność wszelkich programów, zajmujących się wyświetlaniem na ekranie przeważnie gier z grafiką trójwymiarową.

Który z tych podzespołów jest najważniejszy dla ciebie, kiedy wybierasz nowy sprzęt lub rozbudowujesz stary komputer? Odpowiedź zależy od sposobu, w jaki używasz swojego Maca.

Procesor

Sprzedawany dziesięć lat temu Mac Classic II miał procesor 16 MHz. Obecnie najszybszy Power Mac G4 działa z prędkością 733 MHz. Ale czy ten nowy komputer jest rzeczywiście 45 razy szybszy? Czy za znaczący przyrost prędkości procesora opłaca się zapłacić tyle pieniędzy? W jakich sytuacjach warto zdecydować się na system z dwoma procesorami?

Aby zanalizować moc obliczeniową procesora, Laboratorium Macworlda przetestowało kilka modeli Maców: Power Maki G4 533 MHz z jednym i dwoma procesorami, Power Maca G4 733 MHz oraz błękitnego Power Maca G3 450 MHz z i bez karty upgrade'u PowerLogix G4.

Podstawowe zadania W przypadku większości podstawowych zadań, takich jak uruchamianie Maca czy praca w Finderze, szybszy procesor nie przyczyni się do wzrostu wydajności. Sytuacja trochę się zmienia w przypadku zadań intensywnie korzystających z procesora; rozpakowywanie plików trwało o 7% krócej na G4 733 MHz niż na G4 533 MHz. Z kolei szyfrowanie pliku przy użyciu polecenia Encrypt było już o 12% szybsze na lepszym komputerze. (Pełne wyniki testów możesz sprawdzić w tabeli "Kto pierwszy na mecie").

Kto pierwszy na mecie

Kto pierwszy na mecie

W testach Microsoftu Office większa wydajność szybszych procesorów była widoczna na pierwszy rzut oka - Power Mac G4 733 MHz pobił model 533 MHz we wszystkich pięciu testach. Co więcej, w czasie przewijania arkusza w Excelu lepszy model był szybszy o 21%.

Grafika i media W czasie pracy z Photoshopem Power Mac G4 733 MHz był tylko odrobinę szybszy w większości zadań niż system 533 MHz (zobacz ramkę "Photoshop w testach"). Różnicę można było zauważyć dopiero w czasie konwersji zdjęcia z formatu RGB na CMYK - G4 733 MHz był szybszy o 30%.

Aplikacje audio i wideo również wymagają dużych mocy procesora - zostało to zademonstrowane w naszych testach kodowania plików MP3 oraz eksportu wideo.

Większość nowych gier także działa lepiej na komputerach z szybszym procesorem. W naszych testach Quake'a III model 733 MHz wyświetlał 14% więcej klatek niż system z zegarem 533 MHz, co w efekcie daje bardziej płynne animacje oraz więcej zadowolenia z grania.