Meganapędy IBM-a

Wkrótce pojawi się w sprzedaży nowa seria superpojemnych dysków twardych.

IBM zapowiedział wprowadzenie nowej linii dysków twardych o pojemności 10-krotnie większej od obecnie używanych. Najbardziej pojemnym dyskiem będzie, przeznaczony do serwerów, Ultrastar 72ZX, mogący zmieścić 73 GB danych. Jak stwierdzili przedstawiciele koncernu: „W urządzeniu wielkości jednej książki zmieści się teraz treść zawarta we wszystkich wolumenach Biblioteki Nowego Jorku”.

Kolejne zapowiadane dyski z nowej serii to Ultrastar 36LZX i Ultrastar 36LP, oba o pojemności 36 GB. W urządzeniach zastosowano standard Ultra 160 SCSI, pozwalający na przesłanie danych z prędkością 160 MB na sekundę. Talerze dysków wykonano ze szklanych półproduktów (glass substrate), a nie aluminium. Dodatkową technologią zastosowaną w meganapędach jest Active Damping, zapewniająca bezpieczeństwo danym niezależnie od zmiany temperatury i wibracji, na jakie narażony jest tak szybko wirujący dysk (modele te pracują z szybkością 10 tys. obrotów na sekundę).

Analityk z Dataquest, Kimball Brown, stwierdził, że „tak ogromne monstra znajdą zastosowanie do gromadzenia danych w serwerach internetowych, gdzie potrzeby są nieograniczone. Zwłaszcza gwałtownie rozwijający się e-biznes musi gdzieś gromadzić multimedialne aplikacje, dane o klientach i zawartych transakcjach”. Według zapowiedzi przedstawicieli IBM, nowe dyski będą dostępne w sprzedaży już za 4-5 miesięcy, na początku 2000 roku.

Więcej informacji: www.ibm.com