Megaprędkość przez telefon

ST Microelectronics i Telia AB tworzą chipset nowej generacji dla modemów wykorzystujących zwykłe linie telefoniczne.

Francuski producent ST Microelectronics i placówka badawcza szwedzkiej Telii stworzyli prototyp chipsetu wykonanego w technologii VDSL (Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line), który otwiera nową erę elektronicznej komunikacji. Chipset o nazwie Zipper-VDSL będzie wykorzystany w systemach, które pozwolą użytkownikom na dostęp do Internetu z szybkością 60 Mb/s na sekundę i to przy użyciu tradycyjnych miedzianych przewodów telefonicznych.

VDSL to kolejny krok w rozwoju technologii wykorzystującej zaawansowaną cyfrową obróbkę sygnału w celu zwiększenia szybkości transmisji danych przez tradycyjne miedziane linie telefoniczne. Prototyp systemu VDSL oparto na chipie wykonanym w technologii 0,25 mikrona, wyprodukowanym przez ST Microelectronics, a zaprojektowanym we współpracy z France Telecom. Obie firmy planują rozpocząć produkcję chipów przeznaczonych dla modemów systemu VDSL na początku 2001 r.

Wiele firm jest w trakcie wyposażania swoich sieci w technologię ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line). Sieci wyposażone w ADSL można jednak stosunkowo łatwo "uaktualnić" produktami opartymi na Zipper-VDSL, bowiem w procesie modulacji sygnału używają tej samej techniki.

Więcej informacji: www.st.com, www.telia.se