Meizu MX4 Pro z...4 GB pamięci RAM

Smartfon Meizu MX4 Pro zaoferuje być może aż 4 GB pamięci RAM.

Obecnie sporo osób korzysta z komputerów wyposażonych w nie więcej niż 4 GB pamięci RAM. Jeżeli najświeższe doniesienia z bloga Weibo się potwierdzą, być może szykujący się do premiery rynkowej smartfon Meizu MX4 Pro również będzie się mógł pochwalić taką ilością pamięci. Jeden z użytkowników bloga, jak przekonuje, dotarł do specyfikacji urządzenia:

Specyfikacja Meizu MX4 Pro

Specyfikacja Meizu MX4 Pro

Jak widzicie, pozostałe cechy Meizu MX4 Pro mają przedstawiać się następująco: 8-rdzeniowy układ Exynos 5430 (to co prawda 32-bitowa jednostka, lecz wspiera technologię Large Physical Address Extension pozwalającą na dostęp do większej ilości pamięci), 5,36-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560 x 1536 pikseli, 16, 32, lub 64 GB pamięci flash, moduł 4G LTE, aparat 20,7 MP i aparat 13 MP.

To chyba jednak ściema...

Do powyższych doniesień należy jednak podchodzić z wielką ostrożnością. Warto bowiem baczniej przyjrzeć się informacjom na temat układu SoC. Wątpliwości budzą następujące zapisy:

- Exynos 5430 ma cztery rdzenie Cortex-A15 i cztery Cortex-A17 tymczasem tak naprawdę układ ten posiada po cztery rdzenie Cortex-A15 i Cortex-A7

- o ile powyższą nieścisłość można by uznać za literówkę (wcisnęła się niepotrzebnie cyfra 1), o tyle kolejne zastrzeżenia budzą podane zegary. Cortex-A15 miałby bowiem pracować z zegarem 2,1 GHz, natomiast Cortex-A17 (Cortex-A7) z zegarem 2,6 GHz. Pominąwszy fakt tak znacznego skoku częstotliwości (Samsung pisze o zegarach 1,8 GHz i 1,3 GHz) wydaje się to bez sensu. W założeniu bowiem działanie takiego układu polega m.in. na tym, że energooszczędne rdzenie Cortex-A7 przeznaczone są do mniej wydajnych zadań, więc nie mogą być wyżej taktowane.

Tak, czy siak możemy być pewni, że prędzej, czy później smartfony z 4 GB pamięci RAM zagoszczą na rynku.