Meksyk: kartele narkotykowe zabijają za internetowe wypowiedzi

Zamieszczanie swoich opinii w Internecie może być naprawdę niebezpieczne. Szczególnie w Meksyku...

W sobotę w meksykańskim mieście Nuevo Laredo znaleziono zwłoki kobiety z odciętą głową, przy których znajdowała się karta z odręcznie napisaną informacją, że została ona zabita w odwecie za komentarze zamieszczane na portalu społecznościowym.

Ofiarą okazała się zatrudniona w gazecie Primera Hora na stanowisku kierownika newsroomu Marisol Macias Castaneda. Chociaż jej praca nie była czysto dziennikarska lecz bardziej administracyjna, zamieszczała ona często w Internecie informacje na temat działalności karteli narkotykowych (w szczególności osławionego kartelu Zetas) oraz porady jak sobie z nimi radzić.

Zobacz również:

  • Awaria Facebooka opanowana! Co było jej powodem?
  • W końcu! Po roku Clubhouse trafia na Androida
  • Microsoft kupi Discorda? Na stole 10 miliardów dolarów. Co się zmieni?

Warto dodać, że to nie pierwszy tego typu przypadek w Meksyku. Na początku tego miesiąca za podobną aktywność internetową zostały bowiem zabite dwie osoby. Władze podejrzewają, że za tą zbrodnią stoi wspomniany kartel Zetas.

________

Cztery lata temu prezydent Meksyku Felipe Calderón wypowiedział wojnę wszystkim kartelom narkotykowym. Do tej pory nie przynosi ona jednak oczekiwanych rezultatów. Dodatkowo towarzyszą jej dziesiątki tysięcy ofiar.