Memjet - 60 stron w minutę!

Firma Silverbrook Research zaprezentowała nową technologię druku atramentowego o nazwie Memjet. Dzięki niej wydrukowanie w kolorze 60 kartek formatu A4 zajmuje zaledwie... minutę!

Przedstawiciele firmy Silverbrook Research podkreślają, że nowa technologia charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Umożliwia ona drukowanie (w trybie kolor i mono) z prędkością sięgającą 60 stron (format A4) na minutę (w trybie Draft - 90 stron na minutę), natomiast wydruk zdjęcia formatu A6 zajmuje jedynie 2 sekundy.

Memjet - 60 stron w minutę!

Jeden z prototypów wykorzystujących technologię Memjet

Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej głowicy. Zajmuje ona całą szerokość kartki i składa się z połączonych ze sobą krzemowych układów drukujących (1 x 20 mm), z których każdy dysponuje 6400 dyszami. Daje nam to w przeliczeniu na głowicę o szerokości kartki formatu A4 - 70400 dysz (dokładnie szerokość głowicy wynosi 220 mm, gdyż musi się ona składać z 11 układów drukujących). Z każdej z nich "wypluwana" jest kropla atramentu o objętości nie przekraczającej pikolitra. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe zalety, jakie niesie zastosowanie technologii Memjet. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, głowica nie porusza się - to sprawia, że wibracje i hałas są minimalne.

Przedstawiciele producenta zapewniają, iż zastosowanie nowej technologii w drukarkach nie będzie drogie. Urządzenia ją wykorzystujące (możemy ich już oczekiwać pod koniec tego roku) mają bowiem kosztować poniżej 300 USD.

Producent zaprezentował też kilka prototypowych urządzeń umożliwiających szerokoformatowy wydruk oraz wydruk etykiet i fotografii.

Więcej można znaleźć w opublikowanej informacji prasowej (plik pdf) oraz na stronie producenta.