"Memrystor" - epokowy wynalazek HP zmieni pamięci RAM?

Naukowcy z firm Hewlett-Packard i Quantum Systems zaprezentowali w czasopiśmie Nature nowy elementarny układ elektroniczny o nazwie "memrystor". Ma on w przyszłości posłużyć do konstruowania pamięci - ponoć nadaje się do tego znacznie lepiej niż układy tradycyjne.

"Memrystor" - epokowy wynalazek HP zmieni pamięci RAM?

Memrystor pod mikroskopem (źródło: J.J. Yang / HP Labs, Physorg)

Wydajność i pobór mocy nowoczesnych kości pamięci martwi elektroników od wielu lat. A jednak współczesne układy RAM to raczej kolejne etapy rozwoju tego samego starego wynalazku niż rewolucje (patrz też: "IBM ma następcę HDD i pamięci Flash").

"Memrystor" (ang. memory resistor, "memristor") ma to zmienić, bowiem stanowi alternatywne podejście do układów pamięci. Składa się z dwóch warstw dwutlenku tytanu podłączonych do przewodzących ścieżek. Kiedy do jednej z nich zostanie przyłożone napięcie, zmienia się opór innych.

Lepszy niż Flash

Dzięki swym własnościom fizycznym, "memrystor" potrafi przechowywać dane bez konieczności podtrzymywania ich z użyciem prądu elektrycznego (jak to ma miejsce w klasycznym RAM-ie). A zatem komputer z układami pamięci wykorzystującymi "memrystory" nie musi być uruchamiany od zera ani restartowany; po jednorazowym wczytaniu systemu operacyjnego kości będą mogły przechowywać swą zawartość na zawsze, tj. aż do nadpisania kolejnymi informacjami.

Co ciekawe, "memrystor" ma być czwartym elementarnym układem elektronicznym - obok rezystora, kondensatora i cewki indukcyjnej. Jego cech nie da się odtworzyć za pomocą trzech pozostałych elementów, a teoretycznie przewidziano, że istnieje już 37 lat temu!

Warto zajrzeć: "Researchers Prove Existence of New Basic Element for Electronic Circuits -- 'Memristor'" (w języku angielskim)