Menadżer zasobów

Wielu z nas nie wystarcza lub irytuje (albo jedno i drugie) systemowy Eksplorator i trzeba się zgodzić, że słusznie. Nie jest to udany element Windows, nic więc dziwnego, że programiści piszą kolejne aplikacje do obsługi plików i zasobów dyskowych, a nawet sieciowych. Takim był też Enriva Voyager 98 - menager zasobów firmy Enriva Development, Ltd.

Wielu z nas nie wystarcza lub irytuje (albo jedno i drugie) systemowy Eksplorator i trzeba się zgodzić, że słusznie. Nie jest to udany element Windows, nic więc dziwnego, że programiści piszą kolejne aplikacje do obsługi plików i zasobów dyskowych, a nawet sieciowych. Takim był też Enriva Voyager 98 - menager zasobów firmy Enriva Development, Ltd.

Dlaczego był - czy już nie jest? I tak i nie. Dokładnie bowiem pierwszego maja 2000 Enriva Voyager 98 otrzymał nie tylko nowe funkcje, ale i nową nazwę - Magellan Explorer (ME), która, jak widać, ma jeszcze bardziej podkreślać klasę programu. Jest w tym wyraźna doza megalomanii ze strony producenta, bo ostatecznie jest to tylko program narzędziowy, z drugiej jednak strony należy przyznać, że rzeczywiście bardzo dobry.

Ponieważ już wersja 1.6 ME (pełna na PCWK CD 9/2000) była atrakcyjnym zastępnikiem systemowego Eksploratora, nie dziwi więc, że najnowsza wersja 2.2 spotkała się z dużym aplauzem prasy i użytkowników. Na naszym CD zamieszczamy wersję testową z ograniczonymi funkcjami i ściągającą bannery z Internetu (jeśli nie będziemy podłączeni aplikacja pierwszy raz po instalacji, nie uruchomi się).

Menadżer zasobów
Pełna obsługa plików i katalogów - ogólnie - zasobów dyskowych dostępnych w postaci jawnej, wirtualnej (linki z Virtual Folders) lub ukrytych w skompresowanych archiwach ZIP, RAR czy w dość egzotycznym (ale udostępnionym bezpłatnie) formacie ACE niemieckiego archiwizera o tej samej nazwie to podstawowe przeznaczenie tego programu. Nie ma przy tym znaczenia, czy pliki znajdują się na dyskach lokalnych, czy na sieciowych, czy na serwerze FTP. Archiwa traktowane są przezroczyście - jak zwykły folder, a ME nie tylko je czyta, ale też podłącza do nich (archiwizuje) wskazane pliki i/lub foldery, wykorzystując domyślne aplikacje. Służą do tego opcje menu Archives oraz File | Add to Zip | Add to aconvert ZIP | Zip & E-Mail aconvert ZIP, gdzie ta ostatnia wywołuje od razu program pocztowy do wysyłki archiwum.

Menadżer zasobów

Magellan Explorer - okno główne, panele, paski, menu i opcje.

Całe zarządzanie wykonuje się w dwupanelowym oknie otoczonym trzema paskami narzędzi i opcji: Drive Bar - wyboru napędów, Navigation Bar - nawigacji i Quick Bar - szybkiego dostępu. Jest też Statusline - pasek stanu oraz włączanie "pływaków" (Grippers) umożliwiających dowolne przemieszczanie pasków w ramach okna głównego. Wszystko to jednak może działać różnie, bo interfejs użytkownika jest konfigurowalny, pozwa-lając przełączać się pomiędzy trybami: Voyager 98, Norton Commander, Eksplorator i oczywiście Magellan Explo-rer 2.2. Nasze przyzwyczajenia nie zostaną poddane kolejnej reedukacji, zwłaszcza że obecna konfigurowal-ność i szeroki zakres ustawień zmienianych w opcji Options | Preferences wspomagane przez kreator ustawień oraz możliwość wczytania (i zapisu) określonej konfiguracji pozwalają utworzyć własny profil użytkownika. I może to być np. profil mieszany, w którym jeden panel okna głównego będzie działał jak Eksplorator, a drugi np. jak Norton Commander (NC).

Pasek narzędzi zawierający główne opcje obsługi: Copy (kopiowanie), Move (przenoszenie), Delete (kasowanie), Edit (edycja), Select (wybór), My Computer (Mój komputer), Rename (zmień nazwę), Attribute (atrybuty) oraz New Folder (Nowy katalog) można umieścić w dowolnym miejscu poza oknem głównym: u dołu, na górze, po lewej lub po prawej jego stronie. Przy wybraniu ustawienia w trybie NC pasek będzie obsługiwany nie tylko skrótami klawiszowymi charakterystycznymi dla NC, ale i ustawieniami drugiego panelu oraz myszą, którą, klikając czarny trójkącik przy nazwie opcji, możemy dostać się do głębszych, bardziej szczegółowych wariantów danej opcji.

Odpowiednikiem znanej opcji Ulubione jest opcja Popular, która pozwala w czterech oddzielnych grupach: Applications (Programy), Files (Pliki), Folders (Foldery) oraz FTP Sites (serwery FTP) rozwijanego menu zachowywać wymienione najczęściej używane elementy.

Jest również menu History zachowujące 15 ostatnich "manewrów" po zasobach oraz opcje Back i Forward - szybkiego dostępu do głównych katalogów wszystkich napędów fizycznych i logicznych. Jeśli dodamy do tego przydatną opcję Bookmarks (zakładki), do których można podłączyć zarówno dowolne foldery jak i serwer FTP, to widać, że ME rzeczywiście dba o wygodę użytkownika.

ME przejmuje wszelkie dotychczasowe integracje z powłoki Ekploratora systemowego (a więc np. domyślne przeglądarki grafiki, skanery antywirusowe, edytory, archiwizery itd.), które udostępnia w menu File.

Narzędziowe menu Tools zawiera, oprócz narzędzi dyskowych (Disk Tools) oraz systemowych (System Tools), jeszcze cały zestaw opcji do zmian atrybutów zasobów, synchronizacji katalogów oraz przydatnej funkcji wydruku zawartości katalogu. Narzędzia systemowe pozwalają m.in. na edycję Rejestru oraz plików systemowych, a narzędzia dyskowe zawierają funkcje formatowania, defragmentacji, tworzenia kopii bezpieczeństwa (Backup) i detekcji błędów (ScanDisk).

<font color="red">UWAGA! Czytelnicy PC World mogą kupić aplikację aż o 30 procent taniej! Szczegóły na naszym CD-ROM-ie.