Menedżer U2: Odcinajcie piratów!

Paul McGuinness, menedżer zespołu U2, zwrócił się podczas targów muzycznych MIDEM z apelem do dostawców usług internetowych. McGuinness stwierdził, że powinni oni wreszcie na poważnie zaangażować się w walkę z piractwem - tzn. zacząć odcinać od Internetu osoby nielegalnie dystrybuujące muzykę w Internecie.

Menedżer U2 oświadczył także, że dopóki to nie nastąpi, firmy oferujące usługi internetowe powinny dzielić się z okradanymi muzykami opłatami za korzystanie z łącz internetowych, ponieważ znaczna część internautów wykorzystuje je głównie do dystrybuowania i pobierania pirackiej muzyki.

"Artyści powinni wreszcie zdecydowanie przeciwstawić się temu, jak arogancko i nieuczciwie jest traktowana ich praca w nowej, cyfrowej erze" - mówił Paul McGuinness podczas swojego wystąpienia. Jego zdaniem, za taki stan rzeczy odpowiadają zarówno wytwórnie (ponieważ nie przygotowały na czas nowych metod dystrybucji muzyki, przystosowanych do współczesnych realiów technologicznych), firmy z branży IT (ponieważ tworzą aplikacje ułatwiające działanie piratom), jak i rządy, które zgadzają się na to, że dostawcy usług internetowych ignorują fakt masowego łamania prawa przez swoich klientów.

McGuinness domaga się od dostawców usług internetowych spełnienia dwóch podstawowych postulatów: rozpoczęcia egzekwowania istniejących od lat w regulaminach świadczenia usług dostępu zapisów zabraniających internautom łamania prawa oraz wypracowania modelu dzielenia się z okradanymi artystami dochodami de facto czerpanymi przez firmy ISP z tego procederu. Menedżer U2 stwierdził też, że jeśli dostawcy sami nie zechcą wprowadzić takich rozwiązań, to powinny ich zmusić do tego nowe regulacje prawne.


Zobacz również