Menedżery haseł

Wiele witryn coraz częściej udostępnia zasoby jedynie zarejestrowanym użytkownikom, przez co trzeba wciąż tworzyć nowe profile - wymyślać loginy, hasła, podawać pseudonimy... Internauci nieszczególnie to lubią, więc często decydują się na jedno hasło do wszystkich usług i produktów. O tym, że jest to poważny błąd, pisaliśmy już wiele razy, ale co zrobić aby ułatwić sobie zarządzanie profilami?

Z pomocą przychodzą tzw. menedżery haseł, czyli najkrócej mówiąc: programy ukrywające i szyfrujące hasła, do których dostaniesz się wpisując jedno, szczególne hasło.

Interesującym przykładem takiego narzędzia jest KeePass Password Safe Professional (www.keepass.info). Ten bezpłatny program potrafi przechowywać hasła w zaszyfrowanej bazie danych, składającej się z jednego pliku, który łatwo można ukryć lub przenieść z jednego komputera na drugi. Aplikacja oferuje grupowanie haseł (np. serwisy społecznościowe, aplikacje, serwery FTP), a opcja "przeciągnij-upuść" pozwala na przeklejanie tajnych wyrazów bezpośrednio do innych aplikacji. Warto podkreślić, że KeePass działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - zarówno tych pecetowych, jak i mobilnych. Posiada też polski interfejs.

Jeśli cenisz sobie prosty interfejs i lekkość programu, wypróbuj PasswordSafe (www.passwordsafe.sourceforge.net). To uproszczone do granic możliwości narzędzie kryje w sobie wszystkie najważniejsze funkcje menedżera haseł. Podobnie jak KeePass, umożliwia wygenerowanie hasła o dowolnych znakach i długości. Potrafi zapisać nieograniczoną liczbę profili i katalogować je według wskazanych kryteriów. Wreszcie, posiada wersję przenośną, więc można uruchomić go bez instalacji - prosto z pendrive'a.

Inne programy: Password Depot, RoboForm

Odpowiednik w chmurze: LastPass

___________________________

fot. Marc Falardeau


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: