Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

Upiększanie systemu służy nie tylko zabawie. Pozwala stworzyć indywidualną, niepowtarzalną wersję Windows. Plusem jest, jeżeli przy okazji uda się również usprawnić nieco obsługę. Bardzo łatwo jest znaleźć różnego rodzaju nakładki na pulpit, dodatkowe narzędzia uzupełniające funkcjonalność czy zmieniacze tapet. Spora część nie sprawdza się jednak w praktyce. Zobacz, jakimi narzędziami kompleksowo zmienić wygląd i sposób obsługi Windows

Ręczne modyfikowanie ustawień związanych z wyglądem systemu, choć nieskomplikowane zajmuje niepotrzebnie czas. Jedna, nawet najpiękniejsza tapeta szybko się nudzi, a nawet najobszerniejszy zbiór prywatnych zdjęć wykorzystywanych do tego celu łatwo wyczerpać. Dlatego warto wyposażyć się w narzędzia, które samodzielnie zadbają o regularne zmiany i dadzą dostęp do odpowiednich materiałów.

Inna grupa programów do modyfikacji wyglądu i sposobu obsługi Windows to tak zwane zamienniki systemowego shella. Często ich funkcjonalność podobna jest do narzędzi zarządzających skórkami i tematami. Zwykle jednak wraz ze zmianą wyglądu idzie również w parze rozszerzona funkcjonalność.

({s:177787}}Organizery tapet i skórek

1. Aby uzyskać dostęp do olbrzymiej bazy zdjęć możliwych do wykorzystania na tapecie zainstaluj Webshots Desktop. W głównym oknie, na karcie Wallpaper and screensavers zobaczysz przykładowe kolekcje i pliki graficzne. Zaznacz jedną z miniatur i kliknij Set Wallpaper w prawym dolnym rogu okna, bu ustawić ja jako tapetę. Wybierz przycisk Options, by zmodyfikować parametry programu . Na karcie Wallpaper za pomocą listy Automatically cycle określisz częstotliwość zmiany obrazów. Domyślnie ustawiona jest jedna godzina ale mogą się one zmieniać nawet co sekundę. Możesz też wyświetlić na pulpicie kalendarz. Domyślny zbiór zdjęć zawarty w Webshots Desktop można rozbudować o bezpłatne fotografie publikowane w Internecie. Uzupełnisz go po kliknięciu listy Add more files. Jeżeli wybierzesz z niej Daily photo pobierzesz fotografie dnia, Community da ci dostęp do prac innych osób. O nowych fotografiach udostępnionych do pobrania zostaniesz poinformowany komunikatem w zasobniku. Wystarczy kliknąć przycisk Get this photo. Możesz też przeglądać i pobierać zdjęcia dnia. Wystarczy kliknąć polecenie View daily photos.

Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

Najwżesze rozdzielczości zdjęć w serwisie Webshots zarezerwowane są dla wersji płatnych. Większość tych gorszej jakości można pobierać za darmo

2. Inne programy, który ułatwiają konfigurację wyglądu to na przykład Automatic Wallpaper Changer i Magic Desktop. Pierwszy nie ma swojej bazy zasobów a jego rola ogranicza się do precyzyjnego wyświetlania wybranych plików, automatycznej zmiany tapet w zależności od panujących warunków oraz filtrowania i nakładania na obrazy różnych filtrów. Warto jednak skorzystać z programu ze względu na jego rozbudowane funkcje oraz bardzo prostą obsługę. Podczas pierwszego uruchomienia trzeba jedynie wskazać na dysku katalog, z którego mają być pobierane plik. Może on zawierać podkatalogi. Foldery źródłowe mogą być również rozłączne. Aby dodać zdjęcia do biblioteki programu, kliknij przycisk Add folder i wskaż odpowiednie miejsce na dysku. Zaznacz opcję Middle co spowoduje wyświetlanie tapety w centralnej części okna. W polu Time ustaw czas jaki będą prezentowane na tapecie poszczególne zdjęcia. Kliknij przycisk Preferences, by zmienić niektóre opcje programu. Kliknij grupę Program operations i zaznacz Run automatically on Windows logon oraz No splash screen. Otwórz grupę General i na karcie General zaznacz Rotate Picture according to EXIF orientation flag. Pozostałe opcje dobrane są optymalnie. Jeżeli chcesz przed wyświetleniem tapety poddać ją działaniu jakiegoś efektu skorzystaj z ustawień w grupie Image effects. Możesz tu na przykład rozjaśniać obrazy, zwiększać ich kontrast, wyostrzać czy dodawać szum. Kliknij OK i zminimalizuj okno aplikacji by zniknęła z ekranu.

Magic Desktop ułatwia zaś operacje na kursorach, ikonach i całych tematach. Poszczególne elementy programu rozmieszczona są na kartach aplikacji. Dostęp do bazy w serwisie internetowych oraz kategoryzacja zasobów ułatwiają wybór odpowiednich elementów wizualnych.

Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

– niektóre tematy sprawiają że wygląd Windows kompletnie odbiega od oryginału

3. Kompleksowo do zmiany wglądu Windows podeszli autorzy WindowBlinds. To narzędzie pozwala kompleksowo zarządzać tematami, oknami i kolorystyką systemu. Dodaje tekstury do okien, zmienia tło folderów i pozwala modyfikować czcionki używane w interfejsie Windows. Dostęp do obszernej internetowej bazy dodatków sprawa, że każdy użytkownik znajdzie dla swojego systemu odpowiednia skórkę. Obsługa aplikacji do złudzenia przypomina narzędzie DreamScene. Obydwa są tego samego autorstwa. Po uruchomieniu WindowBlinds zamknij okno samouczka. Kliknij kartę Visual Styles u dołu. Wskaż na liście temat, który ci się spodobał. System ocen ułatwia wybór. Wystarczy zaznaczyć w polu Filter by odpowiednią liczbę gwiazdek. Dodatkowe tematy pobierzesz z Internetu po kliknięciu przycisku Get More Skins. Wśród kilku tysięcy projektów na pewno znajdziesz coś interesującego. Po dwukrotnym kliknięciu zapisanego na dysku tematu pojawi się on w oknie WindowBlinds. Podgląd skórki wyświetlany jest w centralnej części okna aplikacji. Karta sąsiadująca z biblioteką skórek zawiera warianty wybranego stylu. Niektóre mają tylko jeden a inne po kilka odmian. Na karcie Colours możesz określić kolor belek programów. Do wyboru są barwy wstępnie zdefiniowane ale możesz też dobrać własne. W podobny sposób używa się tekstur. Umieszczone zostały na karcie Textures. Karta Wallpaper umożliwia dopasowanie do skórki odpowiedniej tapety. Wielkość i typ czcionki można zmieniać na karcie Fonts, a przezroczyśtość na karcie Transparency. Oddzielnie definiuje się ten parametr dla okien, menu czy paska narzędzi. Po kliknięciu Explorer Backgrounds możesz ustawić tło dla okien Eksploratora Windows. Lista wbudowanych wzorów jest dość obszerna ale możesz skorzystać własnych plików graficznych. Kliknij Apply changes by wprowadzić zmiany do systemu.

Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

TalismanDesktop – jeden z interfejsów obsługi Windows oferowany przez program

Zamienniki systemowego shella

1. Jednym z programów należących to tak zwanych zamienników shella jest TalismanDesktop. Program potrafi zrobić prawie wszystko z pulpitem i menu startowym. Zmienia tradycyjny desktop na zestaw własnych narzędzi i oferuje wiele dodatkowych funkcji. Po jego uruchomieniu warto zacząć od zmiany języka na polski. Ułatwi to na pewno obsługę. Tym bardziej, ze jest ona inna w zależności od wersji tematu. Szkoda, że tłumaczenie nie jest kompletne. W domyślnej skórce kliknij przycisk Settings na górnym pasku, a następnie Set language. Wskaż na liście u góry Polish. Pozostałe opcje możesz pozostawić bez zmian. Każde okno konfiguracyjne otwiera się osobno dlatego jeżeli chcesz wprowadzić zmiany w innych ustawieniach wybierz tym razem Ustawienia a potem łącze do wybranej grupy opcji. Możesz zmieniać parametry zasobnika systemowego, zegara, menu startowego czy paska zadań. Regulowane jest położenie, sposób wyświetlania, stosowane czcionki, a nawet obszar roboczy ekranu. Kliknij Zamknij. Górny pasek to pogrupowane tematycznie programy z systemu. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę by uzyskać dostęp do wszystkich narzędzi graficznych czy aplikacji biurowych. Możesz dodawać kolejne grupy główne jak również rozbudowywać ich zawartość. Wystarczy kliknąć pasek prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Nowy. U dołu widoczny jest przycisk otwierający zmodyfikowane menu startowe, pasek szybkiego uruchamiania i elementy sterujące odtwarzacza multimedialnego. Przycisk Theme manager w prawym górnym rogu okna daje dostęp do menedżera tematów. O możliwościach Talismana świadczy to, że każdy temat może oferować zupełnie inną filozofię obsługi funkcji systemowych. W programie dostępnych jest jedenaście interfejsów. Operacje na tapetach przeprowadzisz po kliknięciu przycisku w lewym dolnym rogu obszaru roboczego.

Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

Aston - nakładka na systemowy interfejs

2. Instalacja nakładki o nazwie Aston wymaga przelogowania użytkownika. Po tej operacji na ekranie pojawia się nowy pasek narzędzi, menu startowe, paski aplikacji oraz różne gadżety. Idea działania tego programu polega na rozszerzeniu funkcjonalności tradycyjnego pulpitu, ułatwieniu dostępu do różnych funkcji oraz prezentacji dodatkowych danych za pomocą gadżetów. Aby zmienić wygląd pulpitu wystarczy kliknąć go prawym przyciskiem i wybrać polecenie Motyw. Dodatkowe skórki dostępne są w Internecie po wybraniu polecenia Ściągnij dodatkowe skórki. Lista gadżetów ukryta jest pod komendą Dodaj gadżet, a po wybraniu Dodaj panel umieścisz na ekranie pasek, który może stać się pojemnikiem dla gadżetów.

Menedżery tapet i zamienniki systemowego shella

Trójwymiarowy interfejs Real Desktop wymaga jeszcze dopracowania

3. Kompletnie inną filozofię obsługi oferuje Real Desktop. Jego autorzy pokusili się o stworzenie trójwymiarowego interfejsu systemu. Ikony widoczne są na płaszczyźnie poziomej, na pionowej możesz umieszczać dodatkowe elementy. Każdy obiekt można dowolnie obracać, przesuwać, powiększać. Ikony mogą być również poukładane jedna na drugiej. Podstawową umiejętnością jaką należy posiąść w przypadku tej nakładki jest sterowanie widokiem. Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i przytrzymaj go przez chwilę. Z menu kontekstowego wybierz Kamera oraz Ustawienia. Kamerą ustawisz za pomocą suwaków oraz przesuwając myszą kropkę w centralnym polu. Klikając jedno z poleceń po lewej wybierzesz zdefiniowany wcześniej widok domyślny. Po kliknięciu w menu kontekstowym programu polecenia Nowe oraz StickyNotes dodasz do pulpitu notatkę, komenda Dekoracja umożliwia umieszczenie na pulpicie bądź ścianie elementów dekoracyjnych na przykład piłki bądź kwiatka. Menu Games kryje zaś dwie proste gry funkcjonujące na zasadzie gadżetów.