Menu ekranowe

Menu umieszczane na płytach buduje się według ściśle określonych zasad. Nie przeszkadza to ich twórcom w dawaniu upustu swojej wyobraźni. Żeby w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie niesie DVD, warto jednak znać angielski.

Menu umieszczane na płytach buduje się według ściśle określonych zasad. Nie przeszkadza to ich twórcom w dawaniu upustu swojej wyobraźni. Żeby w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie niesie DVD, warto jednak znać angielski.

Płyta DVD na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina zwykłą płytę CD. Dopiero po włożeniu jej do odtwarzacza uszom i oczom ukazują się elementy różniące ją od starego, poczciwego kompaktu.

W przypadku płyty DVD zanim dojdziemy do sedna, czyli do filmu lub nagranego koncertu, musimy pokonać kilka przeszkód. Najpierw będziemy zmuszeni przejść przez różnego rodzaju formułki ostrzeżeń przed nielegalnym użytkowaniem, czołówki producenta, logo systemu dźwiękowego, zwiastuny innych filmów, a niekiedy nawet, o zgrozo, przez reklamy. Gdybyśmy mieli do czynienia z kasetą VHS, nie byłoby większego problemu. Naciśnięcie jednego guziczka na pilocie przeniosłoby nas do początku filmu. W przypadku nowego medium, jakim jest płyta DVD, wygląda to nieco inaczej, musimy zachowywać się, tak jak zażyczył sobie producent dysku, przewijanie nie wchodzi w rachubę. Z zaciśniętymi zębami czekamy więc na to co będzie dalej. Po przebrnięciu przez "część oficjalną" na ekranie telewizora pojawi się menu dysku. Jednak co mniej wyedukowani mogą stanąć przed kolejną przeszkodą. Jak rozpocząć projekcję? Przycisk Play nie działa, a napisy na ekranie są w obcym języku. Dla tych, którzy mają przed sobą ten etap, przedstawiamy elementarną stronę interaktywności nowego formatu. Jednak gdy nie zaliczacie się do tej grupy i uważacie, że potraficie poradzić sobie z każdą płytą DVD, pomimo wszystko powinniście zapoznać się z treścią niniejszego artykułu. Kilka informacji i rad przedstawionych poniżej pomoże uniknąć wielu przykrych sytuacji.

Nawigacja

Jak już wspomniałem, menu ekranowe to jedna z podstawowych cech interaktywności płyt DVD Video i DVD Audio. Bez jego udziału raczej trudno byłoby w pełni wykorzystać to co na płycie zapisano. Jednak żeby sprawnie poruszać się po zawartości płyty, trzeba zapoznać się z dołączonym do odtwarzacza pilotem zdalnego sterowania. W tym miejscu krótka, acz bardzo ważna uwaga: pilot to urządzenie niezbędne zarówno przed oglądaniem, jak i w trakcie projekcji; nie można dopuścić do jego zaginięcia. W przeciwnym razie - z oglądania nici.

Najważniejszymi funkcjami obsługiwanymi z pilota są: stop-klatka, zwolnione tempo, oglądanie poklatkowe i przyspieszone, skanowanie, przeskok do następnego lub poprzedniego rozdziału, do konkretnego miejsca na płycie (czas), wybór ścieżki audio, wybór napisów, kąta kamery, wersji odtwarzania, programowanie oraz wiele innych. Nas jednak najbardziej będą interesowały klawisze, dzięki którym będziemy mogli odkryć tajemnice płyty DVD. Oprócz guziczków wyżej wymienionych napotkamy klawisz menu, kilka kursorów (cztery klawisze kierunkowe do wyboru odpowiedniego miejsca na ekranie) oraz klawisz zatwierdzania dokonanego wyboru (najczęściej Enter). Niektórzy z producentów zastępują tę grupę przełączników niewielkim joystickiem. Trudno ocenić, które z rozwiązań jest lepszym pomysłem. Najlepiej wypróbować wszystko własnoręcznie.

Wiemy już, co powinien zawierać prawidłowo zaprojektowany pilot. Pora więc przejść do clou tematu, czyli do menu ekranowego.

Podobnie jak w przypadku ilości ścieżek dźwiękowych, strumieni napisów, liczby ujęć kamer czy też maksymalnego czasu nagrania na warstwie i stronie, tak i w przypadku ekranów menu istnieje kilka, określonych przez DVD Forum, założeń technicznych.