Menu na niebiesko

O wiele wygodniej ogląda się film z płyty DVD na ekranie telewizora, jeśli można szybko przejść do wybranego fragmentu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednie oprogramowanie do authoringu, takie jak DVD Architect Pro 5.0.


O wiele wygodniej ogląda się film z płyty DVD na ekranie telewizora, jeśli można szybko przejść do wybranego fragmentu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednie oprogramowanie do authoringu, takie jak DVD Architect Pro 5.0.

Authoring DVD może być zarówno funkcją wbudowaną w edytor wideo, jak i osobnym oprogramowaniem. Jego zadaniem jest tworzenie menu nawigacyjnego płyty DVD tak, aby można było łatwo przemieszczać się po zawartości gotowego projektu, zapisanego na nośniku. Przedstawicielem drugiej grupy, zewnętrznych programów, które możesz wykorzystać do nadania ostatniego szlifu swoim filmom, jest DVD Architect Pro 5.0. Zobaczmy, jak sprawdza się w boju najnowsza wersja narzędzia.

Zgodnie, ale po swojemu

Menu na niebiesko

Każdy liczący się producent oprogramowania do authoringu DVD nie może dziś zapominać o standardzie HD. Twórcy DVD Architect Pro 5 o tym pamiętali, program poza tradycyjnymi płytami DVD pozwala również na zapis gotowych projektów na krążkach Blu-ray. Praca z aplikacją zaczyna się od włączenia wygodnego kreatora, który pozwala wybrać jedną z czterech opcji: projekt oparty na menu nawigacyjnym z dowolną zawartością, kompilację audio i wideo, kompilację plików graficznych oraz tryb pojedynczego filmu. Za każdym razem możesz definiować format nośnika, na którym nagrasz projekt (DVD lub Blu-ray), format wideo (MPEG-2 lub AVC) oraz format dźwięku (PCM Stereo, AC-3 Stereo, AC-3 5.1 Surround).

Mimo zgodności z ogólnie przyjętym porządkiem ułożenia poszczególnych narzędzi oraz paneli, do interfejsu DVD Architecta Pro 5.0 trzeba się jednak trochę przyzwyczaić. Na pochwałę zasługuje mnogość formatów plików multimedialnych, które możesz zaimportować do projektu w charakterze dodatkowych elementów interaktywnych (wideo, muzyka, grafika).

Trochę na plus, trochę na minus

Jedna z pierwszych niedogodności, którą zauważyliśmy podczas korzystania z DVD Architecta Pro 5.0 to problem związany z używaniem polskich znaków. Wprowadzenie litery Ą powoduje, że cały tekst, który wpisaliśmy wcześniej w dane pole, znika, a w jego miejsce pojawia się wspomniana wyżej litera. Oczywiście rozwiązaniem jest wpisanie Ą w pierwszej kolejności, jednak sposób jest mało wygodny. Przypadła nam za to do gustu rozbudowana biblioteka szablonów, podzielona na kategorie. Możesz z niej wybierać przyciski, tła oraz kompletne rozwiązania dla swojego projektu.

Praca z zawartością menu nawigacyjnego wydaje się dość prosta, może poza koniecznością używania osobnego przycisku w celu edytowania tekstu. W większości programów, z jakimi mieliśmy do czynienia, wystarczyło dwukrotnie kliknąć pole z tekstem. Powyższa niedogodność nie psuje jednak naszego ogólnie pozytywnego wrażenia. DVD Architect Pro 5.0 poza niewielkimi niedociągnięciami dobrze spełnia swoje zadanie i z pewnością przyda się każdemu entuzjaście wideo, który nie ma osobnego narzędzia do authoringu DVD. Co ciekawe, program jest dostępny jako bezpłatna aktualizacja dla zarejestrowanych użytkowników DVD Architect Pro 4.5.

Menu na niebiesko

Werdykt PCWK

Plusy:

- pełnoekranowy podgląd na drugim monitorze

- szeroki zakres obsługiwanych formatów wejściowych

- rozbudowana biblioteka szablonów

Minusy:

- problemy z używaniem polskich znaków

- wymaga Microsoft .NET Framework

Ocena końcowa: 8

Informacje http://www.sonycreativesoftware.com Cena 549,99 dolarów (wyłącznie w pakiecie z edytorem wideo Vegas Pro 8).