Merkury na pierwszych zdjęciach z sondy BepiColombo

Europejsko-japońska misja BepiColombo ujawnia zdjęcia Merkurego wykonane z ponad 2 tys. kilometrów odległości od jego powierzchni.

Merkury na pierwszych zdjęciach z sondy BepiColombo

ESA/BepiColombo/MTM, CC BY-SA 3.0 IGO

Sonda kosmiczna BepiColombo, która wyruszyła w kosmos prawie trzy lata temu, wykonała bezbłędny przelot koło Merkurego. Manewr ten zaowocował pierwszymi zdjęciami planety wykonanymi przez sondę.

Misja realizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA) ma obrać kurs na orbitę Merkurego w 2025 roku. Gdy dotrze do celu, podzieli się na dwa oddzielne orbitery, które będą okrążać Merkurego w tandemie i badać jego strukturę, pole magnetyczne oraz atmosferę. Jednak BepiColombo musi najpierw wykonać serię manewrów, które rozpoczęły się przelotem obok Ziemi w kwietniu ubiegłego roku, a następnie dwoma przelotami koło Wenus. Przelot obok Merkurego był pierwszym z sześciu, jakie ukończy w ciągu najbliższych kilku lat, co wprowadzi statek kosmiczny na orbitę planety w grudniu 2025 roku. Elsa Montagnon, kierownik ds. operacji statków kosmicznych w misji powiedziała:

Przelot był bezbłędny z punktu widzenia statku kosmicznego i niewiarygodnie jest wreszcie zobaczyć naszą docelową planetę.

Planeta została uchwycona na czarno-białym obrazie, kiedy statek znajdował się około 2418 km od Merkurego. Zdjęcia są szczegółowe i ujawniają duże kratery uderzeniowe na powierzchni planety, przypominające wyglądem nasz Księżyc.

Zobacz również:

  • Astrokalendarz: wydarzenia astronomiczne we wrześniu 2021
  • Kalendarz kosmicznych wydarzeń – sierpień 2021
  • NASA wystrzeliło sondę do asteroid trojańskich

Merkury na pierwszych zdjęciach z sondy BepiColombo

Część południowej półkuli Merkurego źródło: newatlas.com/ ESA/BepiColombo/MTM/CC BY-SA 3.0 IGO

Następny przelot koło Merkurego zaplanowano na 23 czerwca 2022 roku.

Zobacz także: Zobacz niesamowite zdjęcia Ziemi wykonane z wysokiej orbity

Źródło: newatlas.com