Mesut Özil usunięty z gry PES 2020. Wystarczył jeden komentarz na Twitterze

Po aferze w NBA kilka tygodni temu, tym razem to komentarz piłkarza wywołał poruszenie w Chinach. Głównym "winowajcą" jest Mesut Özil, który wyraził poparcie muzułmańskiej grupie etnicznej.

Mesut Özil usunięty z gry PES 2020. Wystarczył jeden komentarz na Twitterze

Turecki piłkarz został usunięty z drużyny Arsenalu Londyn w chińskiej wersji gry PES 2020. Dodatkowo od razu po komentarzu Özila z anteny została zdjęta planowana transmisja spotkania pomiędzy Arsenalem, a Manchesterem City.

Powodem takiej decyzji był komentarz piłkarza zamieszczony na Twitterze. Özil skrytykował (wg wydawcy gry "poważnie skrytykował") sytuację Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej mieszkającej i obecnie prześladowanej w Chinach. Zdaniem wydawcy PES-a słowa piłkarza zraniły uczucia chińskich fanów oraz naruszyły sportowego ducha miłości i pokoju.

W swoim wpisie Özil skrytykował masowe aresztowania Ujgurów na terenie Chin i wezwał innych do zabrania głosu i potępienia sprawy. Chińskie media skomentowały sprawę informując, że Turek stał się ofiarą dezinformacji i fake newsów szerzonych przez zachodnie media i że taka sytuacja w ogóle w Chinach nie ma miejsca.

Nie wiadomo co stanie się z wizerunkiem piłkarza w grze na terenie innych krajów. Pojawiają się już pierwsze głosy mówiące, że za odpowiednie pieniądze Chiny mogą wymóc całkowite usunięcie Özila z PES-a 2020 nie tylko w Państwie Środka.