MetalGear.A atakuje komórki

Firma SimWorks (producent oprogramowania antywirusowego) ostrzega użytkowników telefonów komórkowych, wyposażonych w system Symbian, przed nowym wirusem, atakującym te urządzenia. 'Złośliwy' program podszywa się pod grę 'Metal Gear Solid'.

Po uruchomieniu takiego programu system zostaje zainfekowany przez robaka Cabir (pierwsze informacje o nim pojawiły się już pół roku temu - "Cabir - pierwszy komórkowy wirus"). Jego działanie ogranicza się do wyświetlania na ekranie komórki słowa 'Cabir' oraz wprowadzenia modyfikacji, powodujących uruchamianie go przy każdym starcie sytemu operacyjnego.

Po zainfekowaniu telefonu wirus próbuje też przesłać swoje kopie do innych znajdujących się w pobliżu komórek z włączoną komunikacją Bluetooth. Dodatkową funkcjonalnością nowego wirusa jest również wyłączenie oprogramowania antywirusowego.

W system Symbian wyposażone są m.in. telefony Nokia 7650, 3650, N-Gage, Siemens XS-1, Samsung SGH D700 czy Panasonic X700.

Z danych firmy Canalys.com wynika, że w drugim kwartale 2004 r. 40% wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń mobilnych (czyli telefonów komórkowych, handheldów czy smartphone'ów) wyposażone było w system operacyjny firmy Symbian.