Metallica skarży Napster

Heavymetalowa grupa Metallica oskarża producentów aplikacji Napster i kilka amerykańskich uniwersytetów o naruszenie praw autorskich i nielegalne rozpowszechnianie utworów muzycznych.

Członkowie grupy Metallica i przedstawiciele współpracującej z zespołem wytwórni płytowej złożyli w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko producentom aplikacji Napster i kilku uniwersytetom południowej Kalifornii, w którym zarzucają im "ciągłe naruszanie praw autorskich, niezgodne z prawem użycie programu do wymiany muzyki w formie cyfrowej i naruszenie prawa Racketeering Influenced & Corrupt Organizations Act".

Członkowie zespołu twierdzą, że twórcy Napstera i właściciele serwerów uniwersyteckich zachęcali i umożliwiali użytkownikom nielegalną wymianę utworów podlegających ochronie z tytułu praw autorskich bez wiedzy i zezwolenia zespołu i właścicieli praw: E/M Ventures i Creeping Death Music. "Taki handel informacjami - bez względu na to, czy będzie to muzyka, wideo czy fotografie - jest właściwie obrotem kradzioną własnością" - uważa perkusista grupy Lars Ulrich.

Napster, aplikacja umożliwiająca prywatnym użytkownikom wymianę plików muzycznych MP3, jest obiektem licznych kontrowersji. Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Nagrań (RIAA) stara się obecnie na drodze sądowej dowieść, że program ten wspiera rozwój muzycznego piractwa.


Zobacz również