Meteor Lake - 14. generacja procesorów Intel zapowiedziana na 2023

Pat Gelsinger, szef Intela, ogłosił plany firmy na kolejne lata. Wiemy dzięki temu, jak będą nazywać się cztery kolejne generacje procesorów oraz jakie są główne cechy ich specyfikacji.

Pat Gelsinger w specjalnym wystąpieniu zaprezentował Meteor Lake - pierwsze procesory Intela, które będą wykonane w procesie litograficznym 7nm. Oznacza to, że z pewnością pojawią się w wersjach dla desktopów oraz urządzeń mobilnych. W chwili obecnej kończy się proces ich projektowania. Mają zostać wykonane w architekturze x86, z wykorzystaniem technologii Foveros - oznacza to wiele mniejszych, połączonych ze sobą układów zamiast tradycyjnego, jednego bloku.

Jednak zanim to nastąpi, czeka nas debiut rynkowy Rocket Lake-S (już za sześć dni!), a w ostatnim kwartale 2021 zobaczymy Alder Lake-S. Potem, w 2022, pojawi się Raptor Lake-S, łączący w jednym układzie rdzenie Golden Cove i (prawdopodobnie) Gracemont. Potem rok 2023 i Meteor Lake-S, a następnie, rok później, Lunar Lake-S. Tak mniej więcej prezentuje się plan działania firmy Intel:

Meteor Lake - 14. generacja procesorów Intel zapowiedziana na 2023

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na kolejne informacje na temat nadchodzących procesorów... i oczywiście odpowiedź AMD.

Źródło: VideoCardz