Meteoryt starszy od ziemi, czyli kosmiczne znalezisko na Saharze

Na pustyni Sahara znaleziono meteoryt starszy od naszej planety. Naukowcy określają go jako fragment „utraconego brata ziemi”. Co to oznacza?

Choć od miesięcy oczy całego świata skierowane są na pandemię i zagadnienia z nią związane, to nie znaczy, że nauka w innych dziedzinach została zahamowana. Przykładem mogą być choćby niesamowite odkrycia związane z kosmosem, jak np. lądowanie Perseverance na Marsie, zaskakujące zdjęcie Wenus zrobione przez satelitę badającego słońce czy prace polskich naukowców nad bazami na Księżycu w celu badania i pozyskiwania znajdującego się tam cennego surowca.

Meteoryt, Sahara, utracony brat ziemi, Układ słoneczny, skała starsza od ziemi, starszy od ziemi, planeta,

Kolejnego odkrycia w dziedzinie kosmosu dokonano jednak… na ziemi, a konkretnie na Saharze. Znaleziony tam meteoryt wylądował na pustyni w zeszłym, 2020 roku i stanowi nie lada gratkę dla naukowców. Jak się bowiem okazało, jest on starszy od Ziemi i liczy około 4,6 mld lat, co czyni go najstarszym, zbadanym do tej pory przez ludzi obiektem.

Zarówno wiek, jak i wyodrębnione ze składu kosmicznej skały minerały wskazują na to, że pochodzi ona z wczesnego Układu Słonecznego i jest fragmentem skorupy dużego, skalistego ciała będącego w trakcie procesu jego przekształcania się w planetę. Meteoryt został zatem ogłoszony fragmentem utraconego brata Ziemi.

Oznacza to, że meteoryt, nazwany przez badaczy Erg Chech 002 (EC 002), jest częścią planety, która zrodziła się w momencie, gdy powstawał Układ Słoneczny. Co się z nią stało? Naukowcy wyjaśniają, iż podobnie jak większość podobnych tworów uległa ona prawdopodobnie zniszczeniu na wczesnym etapie (tzw. niemowlęcym). Powody tego mogły byś jednak różne, np. zderzenie z większą skałą lub wchłonięcie przez inne, formujące się później planety skaliste, jak Ziemia, Mars czy Wenus.

Meteoryt, Sahara, utracony brat ziemi, Układ słoneczny, skała starsza od ziemi, starszy od ziemi, planeta,

Układ Słoneczny kryje wiele tajemnic

Co ciekawe, meteoryt zawiera radioaktywne izotopy glinu i magnezu, a jego skład chemiczny pokazuje, że planeta, z której pochodzi różniła się od większości znanych ludzkości rodzajów. Mianowicie, jej skorupa była stworzona z bogatego w krzemionkę andezytu, a nie jak większość – z bazaltu.