Mezalians: Microsoft + JBoss?

Dwie firmy, stojące - wydawać by się mogło - po przeciwnej stronie barykady, podpisały porozumienie, na mocy którego będą dopracowywać swoje oprogramowanie serwerowe w celu lepszej współpracy. Microsoft i JBoss reprezentują całkowicie odmienne poglądy na temat oprogramowania open-source i dlatego mariaż ten może wydawać się dziwny.

Firma JBoss od dawna rozwija swój serwer aplikacji oparty na technologii Java i J2EE (Java 2 Enterprise Edition), który potrafi pracować na wielu platformach systemowych - jak Windows, Linux, czy Unix. Microsoft natomiast buduje swoje oprogramowanie serwerowe na bazie platformy .NET, jako część systemu operacyjnego Windows Server.

Firmy potwierdziły, że będą dalej rywalizować na rynku serwerów aplikacji, jednak zdecydowały się na współpracę w celu lepszej integracji serwisów katalogowych, baz danych i narzędzi do zarządzania oprogramowaniem. Oznacza to, że klienci używający zarówno technologii Java, promowanej przez JBoss'a, jak i ci, którzy używają microsoftowej platformy .NET, będą mogli dużo łatwiej łączyć oba systemy i nimi zarządzać.

JBoss i Microsoft zamierzają skupić się głównie na czterech aspektach:

- współpracy systemów zabezpieczeń;

- współpracy web-serwisów;

- możliwości zarządzania oprogramowaniem JEMS (JBoss Enterprise Middleware System) poprzez Microsoft Operations Manager;

- zoptymalizowanym użyciu SQL Servera pod kątem pracy z Hibernate i EJB 3.0 (Enterprise Java Beans).

Więcej informacji


Zobacz również