Mezo: "Czasami nielegalnie pobieram muzykę"

"Samemu zdarza mi się pociągnąć jakąś płytę zagraniczną, wynika to z niemożności znalezienia czegoś w Polsce. Stare płyty z przełomu lat 80-tych i 90-tych są nie do dostania. Mimo to uważam, że walka z piratami ma sens." - mówi w rozmowie z PCWK Online popularny raper Mezo.

PCWK Online: Znasz się na komputerach?

Mezo: Znam się na tyle, na ile jest mi to potrzebne, czyli jak potrzebuje czasami jakiś program muzyczny, jakiś "wielotrak", na którym składamy muzykę, coś tam poprawiamy z producentem. Tak poza tym, jako raper, to potrzebuję edytora tekstu. Internet to też jest moje główne narzędzie. Jestem do niego bardzo przywiązany i muszę być zawsze na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Nie wspomnę już nawet o tym, że komunikujemy się z producentem poprzez wysyłanie sobie utworów. Non stop coś się u nas pomiędzy laptopami przesyła.

Mezo
Mezo (ur w 1982 r. w Poznaniu) znany również pod pseudonimami "Mejger", "Mez" i "Mezieł" jest polskim raperem i muzykiem. Na szerszą skalę stał się znany w 2003 roku dzięki płycie "Mezokracja" sprzedanej w nakładzie ponad 20 tys. W 2005 roku został laureatem konkursu Premiery podczas Festiwalu w Opolu - wraz z Kasią Wilk zajęli drugie miejsce z piosenką "Ważne". Współpracował również z Peją, Owalem, Doniem oraz Ascetoholix.

Dyskografia:

Demo - 1999

Mezo - 2000

Słowem - 2001

Mezokracja - 2003

Wyjście z bloków - 2005

Masz jakieś ulubione strony, które lubisz odwiedzać w Internecie?

Najczęściej odwiedzam portale informacyjne. Nie chcę tutaj nikomu robić reklamy, więc nie będę ich wymieniał. Głównie szukam informacji. Poza tym to portale poświęcone sportowi i muzyce.

Coś poza tym robisz jeszcze na komputerze? Może grasz w gry?

Nie gram, bo się za bardzo boję, że się zanadto wkręcę. Jestem człowiekiem, który jak się za coś bierze to musi to robić dobrze. Mam wielu kolegów, którzy jak zaczęli grać to zapomnieli o rzeczywistości. Gry sieciowe ich pochłonęły. Ja jeśli już gram to wrzucam sobie czasami jakieś Pro Evolution Soccer, pokopię trochę piłkę i to jest to.

Interesujesz się opiniami na swój temat zamieszczanymi w Internecie?

Interesuję się. Jednak tak jak kiedyś powiedział ktoś mądry, czasami lepiej jest się za bardzo nie interesować, ponieważ 95% tych opinii to są bzdury. Ludzie są anonimowi, więc lepsze jest 5% niewiedzy, niż 95% głupot.

Zdarzyło Ci się zareagować na jakieś obraźliwe komentarze?

Jasne. Wiele razy. Jednak tylko wtedy, gdy wiem, z kim dyskutuję. Jeśli jakiś dziennikarz popełni błąd. Powie coś, co nie miało miejsca, czy jest zupełnie nie zgodne z prawdą. Wtedy reaguję. Piszę maila czy nawet dzwonię do niego. Staram się nie obciążać sobie tym głowy za bardzo, bo wiesz, jestem osobą publiczną i zawsze będę miał grono zwolenników i krytyków. Internet jest dla krytyków najlepszy, bo można kogoś anonimowo opluć.

Co sądzisz o piractwie komputerowym? Boli Cię to, że dzieciaki ściągają twoje kawałki nielegalnie?

Boli mnie to przede wszystkim, że jest to pewne uproszczenie dla nich i brak pewnego szacunku. Ja rozumiem, że jak ktoś nie ma w danym momencie pieniędzy i sobie tam coś ściągnie jakiś plik, to Ok, ale uważam, że jeśli ktoś naprawdę lubi mnie i ceni, to wysupłać 20-30 zł na płytę da radę. Wiem, że na dzień dzisiejszy jest to walka z wiatrakami jeszcze. Nie będę tutaj składał żadnych deklaracji typu "Nie róbcie tego więcej", bo i tak ludzie będą to robić. Samemu zdarza mi się pociągnąć jakąś płytę zagraniczną, której nie uda mi się dostać w żadnym sklepie, ale to tylko w takich wypadkach.

Czyli zdarza Ci się pobrać coś nielegalnie z Internetu?

Zdarza mi się. Mea Culpa, aczkolwiek, jak mówię, wynika to bardziej z niemożności dostania czegoś w Polsce, a chcę koniecznie sobie coś przesłuchać. Stare płyty z przełomu lat 80-tych i 90-tych są nie do dostania w Polsce.

Abradab wcielił się ostatnio w rolę symbolu, osoby wspierającej akcję ZPAV w walce z piractwem (więcej o tym znajdziecie TUTAJ). Czy uważasz, że tego typu akcje mają jakąś szansę trafienia do ludzi?

Każda akcja ma sens, jeśli ma pozytywny cel, a ta akurat ma. Podpisuję się pod tym. Spoko akcja.