MiNt ATI Radeon 9700 Pro

Karta MiNt, która dotarła do naszej redakcji, na pudełku i laminacie miała oznaczenie Radeon 9700.

Karta MiNt, która dotarła do naszej redakcji, na pudełku i laminacie miała oznaczenie Radeon 9700.

Wszystko byłoby w porządku, gdy to nie był Radeon 9700 Pro. Szydło wyszło z worka po zainstalowaniu karty i uruchomieniu programu Power Strip, podającego wartości taktowania rdzenia i procesora. Okazało się, że zamiast oczekiwanych 540 MHz dla pamięci mamy wartość 620 MHz. Rdzeń w obu modelach pracuje z taką samą częstotliwością 325 MHz. Karta MiNta to w rzeczywistości produkt ATI zapakowany w pudełka mniej renomowanej firmy.

Zainstalowane pamięci o opóźnieniach 3,6 ns pozwalają na zwiększenie częstotliwości do 640 MHz. Z kolei procesor, mimo niezbyt efektywnego układu chłodzenia, pracował bez zastrzeżeń z częstotliwością aż 355 MHz.

MiNt ATI Radeon 9700 Pro

MiNt ATI Radeon 9700 Pro

Jeśli masz zamiar kupić Radeon, pamiętaj, że wymaga podłączenia dodatkowego źródła energii, doprowadzonego standardowym odczepem zasilacza w obudowie. Ogromną zaletą są dwa układy RAMDAC 400 MHz i dopracowany w szczegółach system pracy wielomonitorowej HydraVision. Jakość obrazu zarówno w trybie 3D, jak i w grafice dwuwymiarowej jest wzorowa.

Wyniki testów pokazują, że Radeon 9700 Pro nie przestraszy się żadnej rozdzielczości bez względu na to, czy dociążysz go kilkoma trybami filtrowania, czy też nie. Zawsze wyniki są co najmniej dobre i w ciągu najbliższego półrocza raczej nie pojawi się gra, która sprawiłaby tej karcie jakiekolwiek problemy związane z wydajnością. Szybkie Radeony jedyne na rynku są w pełni zgodne ze specyfikacją DirectX 9. Obecnie nie ma z tego wielkich korzyści, ale gdy pojawią się gry oparte na najnowszych silnikach 3D, karty te mogą się pokazać z jeszcze lepszej strony.