Miał być amarantowy

Problemem spędzającym sen z powiek osobom zajmującym się poligrafią i DTP jest odwzorowanie kolorów. Wyświetlany na monitorze rezultat pracy grafika bardzo rzadko zgadza się z próbą kolorów i prawie nigdy z efektem pracy drukarni. Jest jednak rozwiązanie - drukarka Hewlett-Packard DesignJet ColorPro GA.

Spis treści

Problemem spędzającym sen z powiek osobom zajmującym się poligrafią i DTP jest odwzorowanie kolorów. Wyświetlany na monitorze rezultat pracy grafika bardzo rzadko zgadza się z próbą kolorów i prawie nigdy z efektem pracy drukarni. Jest jednak rozwiązanie - drukarka Hewlett-Packard DesignJet ColorPro GA.

Miał być amarantowy

DesignJet Color Pro GA

W ostatnim czasie nastąpił znaczny postęp w technologii druku atramentowego. Obraz drukowany z rozdzielczością 2400 czy 1200 dpi na specjalnym papierze pozwala uzyskiwać efekty fotorealistyczne mało różniące się od zdjęć. Jednak w przypadku prac graficznych, których efektem końcowym jest druk offsetowy, ważniejsza jest zgodność kolorów z oryginałem. W tej chwili na rynku istnieje pięć głównych metod uzyskiwania prób kolorów, tak zwanych proofów. Najpowszechniejsza to proces analogowy (np. cromalin). Wykonują go profesjonalne studia, a koszt wydruku strony A3 wynosi około 200 zł - odbitka kosztuje 80 zł, zaś wywołanie filmu 120 zł. Konkurencyjne metody wykorzystujące osobiste drukarki to druk typu "dye sublimation" i druk atramentowy. Pierwsza metoda wymaga zakupu urządzenia za około 15000 dolarów, sam wydruk kosztuje 30 zł za stronę. Cena drukarek atramentowych przystosowanych do drukowania prób kolorów kształtuje się w granicach 7000 zł, a koszt strony A3 nie przekracza 16 zł. Jak widać, w przypadku wydawnictwa koszt drukarki atramentowej zwraca się po stu wydrukach (jeśli nie liczyć kosztów wywołania filmu), a pozwala na znacznie większą precyzję pracy.

ColorPro GA

W praktyce

Wydruki tańszych drukarek atramentowych o większej rozdzielczości są doskonalsze pod względem ogólnej jakości od DesignJet ColorPro GA - brak np. widocznych linii powstających po przejściach głowicy. Jednak przewaga DesignJeta polega na dopasowaniu kolorów, których zgodność była naprawdę imponująca. Kolory prawie idealnie odpowiadały barwom uzyskanym w procesie cromalin. Zastosowany system wymiennych głowic pozwalał unikać zatykania dysz i, co za tym idzie, pogarszania jakości druku. Wymienne głowice i oddzielne zbiorniki z atramentem powinny obniżyć koszty użytkowania.

Najtańszą drukarką nowej rodziny HP, która umożliwia wydruki próbne jest DesignJet ColorPro GA. Standardowo wyposażona w 4 MB RAM, może zawierać maksymalnie do 68 MB. Rozdzielczość druku wynosi 600x600 dpi, zaś największy obsługiwany format papieru to A3. Jak podaje producent, czas wydruku strony A3 w trybie normalnym na papierze powlekanym wynosi 4 minuty, zaś w trybie najlepszym - 9 minut. Drukarka zawiera dwie tace podawcze o maksymalnej pojemności 400 kartek i odbiornik na 150 arkuszy. Podobnie jak DeskJet 2000 wykorzystuje oddzielny system głowic i pojemników z atramentem. Drukarka DesignJet ColorPro GA może wydrukować do 12000 stron miesięcznie.

Do drukarki dołączone jest oprogramowanie Adobe Press Ready i Adobe PostScript 3 pozwalające emulować druk offsetowy w wielu standardach zgodny z paletą kolorów Pantone. Aby jednak końcowy efekt druku atramentowego był porównywalny z cromalinem, drukarka musi korzystać z wielu zaawansowanych technologii, które w przypadku drukarek HP zostały opracowane we współpracy z firmą Imation. Jednym z nich jest system Matchprint InkJet Color RIP służący do obróbki obrazów rastrowych i Matchprint Inkjet Bases wspomagający sporządzanie cyfrowych odbitek próbnych. Program RIP firmy Imation obsługuje większość popularnych formatów plików, co pozwala uniknąć konwersji. Matchprint obsługuje separację do dwunastu kolorów oraz zalewki (poszerzenie pola zadruku) i overprinting (nakładanie kolorów).

<HR>

Rodzina

Miał być amarantowy

DesignJet 488CA

Wraz z drukarką ColorPro GA wprowadzono rodzinę drukarek DesignJet dla profesjonalistów.

ColorPro CAD przeznaczona jest dla architektów, inżynierów i kartografów wykorzystujących systemy GIS (minimalna grubość drukowanych linii wynosi 0,08 mm). DesignJet 488CA pozwala tworzyć profesjonalne wydruki o maksymalnej szerokości 91 cm. Dwie kolejne drukarki wielkoformatowe to modele 2800CP i 3800CP. Obydwie drukują z rozdzielczością 600 dpi, przy czym pierwsza pozwala tworzyć wydruki o szerokości 91 cm, druga 137 cm. W najlepszym trybie prędkość druku wynosi 1,76 m2 na godzinę.

Obydwie wyposażono w serwer Fiery RIP firmy Electronics for Imaging.

Użytkownicy sporządzający wydruki próbne na pewno znajdą wśród wymienionych urządzenia zaspokajające ich potrzeby.