Miasto Udine przechodzi na OpenOffice

Kolejne miasto zdecydowało się przejść z komercyjnych aplikacji na OpenOffice. Jest to leżące na północnym-wschodzie Włoch, liczące sobie ok. 100 tysięcy mieszkańców Udine.

Władze miasta i gminy chcą zainstalować ten darmowy pakiet aplikacji biurowych na 900 maszynach. Proces ten rozpocznie się pod koniec bieżącego roku i na początku OpenOffice trafi na osiemdziesiąt najnowszych komputerów. Jak wyliczyły to władze Udine, dzięki takiemu posunięciu zaoszczędzą 400 Euro (ok. 1200 złotych) na kosztach licencji dla jednego stanowiska. Jako że komputerów jest 900, łatwo wyliczyć, że po zmianie oprogramowania na wszystkich będzie to oszczędność 360 tys. Euro (czyli prawie 1,5 miliona złotych). Jak na razie używany jest Microsoft Office, a co ciekawe - niektóre komputery są tak stare, że działa na nich cały czas wydanie z roku 2000. Dlaczego nie zmieniono go na nowszą edycję?

Miasto Udine przechodzi na OpenOffice

Przyczyna jest prosta - pieniądze. Miasto potrzebowało ich na inne cele. Wprowadzenie OpenOffice to także okazja, aby pracownicy urzędów pracowali z najnowszym wydaniem pakietu. Zaplanowano dla nich szkolenia, a także poradzono, aby zainstalowali sobie go w domu, by przyzwyczaić się do niego. Na planach zmiany pakietu biurowego nie koniec - za rok na wybranych komputerach zostanie zainstalowany Linux. Jeżeli będzie się na nim pracować równie dobrze, jak na Windowsie, być może Udine pójdzie w ślady Turynu, który całkowicie przechodzi na Ubuntu.

Zobacz również:

  • Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 [Aktualizacja 19.08.2021r.]