Micron prezentuje 1-gigabitowy układ DDR3

Firma Micron Technologies opracowała 1-gigabitowy układ DDR3. Kości tego typu charakteryzują się szybszym transferem danych, większą gęstością zapisu oraz mniejszym poborem energii niż układy DDR2.

Nowy produkt Microna pozwoli na uzyskanie prędkości przesyłu danych od 800 do 1600 megatransferów na sekundę. Kość współpracuje z zegarami o częstotliwościach taktowania od 400 do 800 MHz. Aby uświadomić, jak szybko pracują nowe układy, przedstawiciele Microna oznajmili, że informacje zapisane na 100 000 stron mogą zostać przesłane przez nową kość w ciągu 1 sekukndy.

Układy zostały wykonane w technologii 78 nanometrów, a do pracy potrzebują prądu o napięciu 1,5 - 1,8 wolta.

W chwili obecnej na rynku nie ma żadnych ogólnodostępnych platform sprzętowych, które współpracowałyby z układami DDR3. Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak, że pierwsze tego typu urządzenia znajdą się w sprzedaży już w przyszłym roku.

Próbki 1-gigabajtowych DDR3 już trafiły do partnerów Microna. Za kilka miesięcy w sklepach pojawią się układy DDR3 o pojemności od 512 megabajtów do 4 gigabajtów. Mniej więcej w tym samym czasie zadebiutuje też 2-gigabitowa kość DDR3 wyprodukowana przez Micron Technologies.