Microsoft: 512 MB pamięci RAM powinno być standardem

Podczas konferencji WinHEC Microsoft zdradził kolejne szczegóły dotyczące systemu Longhorn. Przedstawiciele koncernu przedstawili wymagania sprzętowe nowego systemu - najważniejsze z nich to "nowoczesny procesor", 512 MB pamieci RAM oraz karta graficzna, zgodna ze sterownikami Longhorn.

Według Microsoftu, do poprawnej pracy Longhorna wystarczy co prawda 256 MB pamieci RAM - ale przedstawiciele firmy zastrzegają, że do optymalną wydajność zapewni dwa razy więcej pamięci - 512 MB.

Nie sprecyzowano, co właściwie oznacza sformułowanie "nowoczesny procesor". Poproszeni o wyjaśnienia pracownicy koncernu tłumaczyli jedynie, że większość sprzedawanych w tej chwili układów doskonale nada się do komputera z zainstalowanym Longhornem, choć użytkownicy, którym zależy na najwyższej wydajności powinni rozważyć zakup procesora wielordzeniowego.

Warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu Microsoft informował, że dostępne będą trzy wersje interfejsu systemu Longhorn - możliwość skorzystania z nich będzie uzależniona od karty graficznej, w którą wyposażony będzie komputer. Pierwsza, najbardziej rozbudowana to 'Aero Glass' - będzie wyposażona w obsługę przezroczystości i efekty 3D. Do korzystania z niej będzie jednak niezbędna karta graficzna wyposażona w co najmniej 64 MB pamięci. Druga wersja - 'Aero' - wymagać będzie karty z 32 MB 'na pokładzie' i ma być ona minimalnie 'okrojona' w stosunku do 'Aero Glass'. Na komputerach wyposażonych w karty o gorszych parametrach Longhorn wyglądał będzie, wedle słów przedstawicieli koncernu, jak Windows 2000 (oczywiście, dotyczy to tylko interfejsu).


Zobacz również