Microsoft: 64-bitowego Windows rootkity się nie imają

W związku z głośną ostatnio sprawą rootkitów instalujących się z płyt Sony, Microsoft nie tylko zaimplementował w Windows AntiSpyware możliwość usunięcia szkodliwego oprogramowania; gigant z Redmond wystosował również oświadczenie, zgodnie z którym 64-bitowe Windows nie będą narażone na możliwość cichego zainstalowania rootkitu.

Jak zapewnia Bob Muglia, wiceprzewodniczący grupy Windows Server Group w Microsofcie, rootkity znane z płyt Sony (patrz artykuł: "Sony BMG oskarżone o cyberprzestępstwo!") mają nie mieć wstępu do 64-bitowych serwerowych wersji Windows. Gigant z Redmond stworzył bowiem specjalną łatkę dla kernela, która w trybie 64-bitowym blokuje możliwość zainstalowania niechcianych dodatków w aktualnie uruchomionym jądrze.

Muglia podkreśla jednak, że tego typu łata nie znajdzie zastosowania w 32-bitowych edycjach systemów. Jego zdaniem złamałaby ona kompatybilność z aplikacjami, które w sposób dozwolony i "legalny" korzystają możliwości rozszerzania funkcjonalności już uruchomionego kernela.

Na razie nie wiadomo, czy łata znajdzie się w przyszłych desktopowych wersjach Windows. Nie wiadomo też, czy zostanie zaimplementowana w obecnym na rynku 64-bitowym Windows XP Professional, które - w przeciwieństwie do 32-bitowych wersji XP Home i Pro - wywodzi się z Windows Server 2003.


Zobacz również