Microsoft: 96% netbooków z Windowsem! Czy na pewno jest aż tak dobrze?

Kilka dni temu firma NPD przedstawiła wyniki najnowszych badań dotyczących amerykańskiego rynku netbooków. Wynika z nich, że w lutym 2009 roku aż 96% sprzedanych egzemplarzy dysponowało preinstalowanym Windowsem, co oczywiście wprawiło w niekłamany zachwyt przedstawicieli Microsoftu. Zdaniem Joe Wilcox z blogu Microsoft Watch nie mają oni jednak powodu do tak wielkiej radości, gdyż dane te niewiele mówią o ogólnoświatowej tendencji panującej na rynku tych tanich przenośnych komputerów.

Przedstawione kilka dni temu przez firmę NPD wyniki badań amerykańskiego rynku netbooków potwierdzają znaczny wzrost udziału Windowsa - na początku poprzedniego roku wśród sprzedanych modeli zaledwie co dziesiąty pracował pod jego kontrolą, natomiast w lutym 2009 roku było ich aż 96%.

Oczywiście dane te wprawiły w zachwyt przedstawicieli Microsoftu.

"Wzrost udziału Windowsa na netbookach jest fenomenalny" - pisze na Official Windows Blog Brandon LeBlanc, przedstawiciel koncernu z Redmond.

LeBlanc nie omieszkał również poinformować (opierając się na informacji podanej przez firmy MSI (czołowy na rynku amerykańskim producent netbooków) oraz Canonical (sponsor projektu Ubuntu), że wśród zwróconych do sklepów netbooków czterokrotnie więcej egzemplarzy pracowało pod kontrolą Linuksa. Powód? Jak przekonuje LeBlanc - "niezadowolenie klientów, którzy oczekiwali, że Linux zaoferuje im to samo co Windows".

W odpowiedzi na entuzjastyczną reakcję Microsoftu, głos w sprawie zabrał Joe Wilcox z blogu Microsoft Watch. Jego zdaniem Brandon LeBlanc nie ma wielkich powodów do zadowolenia, gdyż, jak już było wcześniej wspomniane, badania firmy NPD dotyczyły wyłącznie rynku Stanów Zjednoczonych. Wilcox przypomina, że wśród Amerykanów netbooki nie cieszą się zbyt dużą popularnością - w 2008 roku zaledwie 20% takich urządzeń sprzedało się na terenie dwóch Ameryk oraz Azji, natomiast pozostała część "rozeszła" się na rynkach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Wilcox odniósł się również do informacji na temat ilości klientów oddających do sklepów "linuksowe" netbooki zwracając uwagę na fakt, że na dominującym rynku EMEA firma MSI, na którą powoływał się LeBlanc, nie znalazła się nawet w pierwszej piątce czołowych producentów (przoduje tutaj Acer (30,3%) i Asus (28%)).

Warto również na koniec przypomnieć, że Microsoft będzie się wkrótce musiał zmagać z kolejną konkurencją - opartymi na Linuksie systemami Android (czytaj: "Analitycy: netbooki z Androidem przebojem 2009 roku?") i Moblin (czytaj: "Intel Moblin 2 - pierwsza alpha dla netbooków").

Zobacz też: Ranking PC Worlda - netbooki.