Microsoft: Aero nie wpływa na wydajność komputera

Firma Principled Technologies przygotowała raport, z którego wynika, iż interfejs Aero systemu Windows Vista ma minimalny wpływ na wydajność komputera. Opracowano go na podstawie serii testów, polegających na porównaniu wydajności systemów Windows XP i Windows Vista w różnych konfiguracjach.

Testom poddano systemy zainstalowane na kilku różnych komputerach - m.in. Dell XPS 600, HP a1320y oraz Toshiba Tecra M4. Wszystkie maszyny spełniały wymagania certyfikatu "Vista Premium Ready PC". Podkreślić należy, iż raport przygotowano na zlecenie Microsoftu, który dostarczył też "pecety".

Komputery testowano wykonując na nich standardowe, biurowe zadania - m.in. uruchamianie i korzystanie z aplikacji z rodziny MS Office, wysyłanie e-maili, czy szukanie plików w systemie. Okazało się, że na takich samych komputerach oba systemy są podczas wykonywania tych zadań równie wydajne, aczkolwiek po serii operacji Vista działała stabilniej. Co więcej, testy pokazały również, że włączenie interfejsu Aero w systemie Windows Vista ma minimalny wpływ na wydajność komputera podczas wykonywania standardowych prac biurowych.

Matt Awers, jeden z menedżerów zespołu Windows Client Performance skomentował wyniki raportu na firmowym blogu: "Skupiliśmy się na tym, by nowe efekty wizualne były jak najmniej obciążające dla komputera. Opłaciło się. Możesz uruchomić Aero bez najmniejszych problemów!".

Warto przy okazji przypomnieć, że koncern z Redmond poinformował kilka miesięcy temu, iż gry uruchamiane w Windows Vista mogą działać nawet o 15% wolniej niż w Windows XP - właśnie z powodu zastosowania w nowym systemie interfejsu Aero. Pisaliśmy o tym w tekście "Vista, czyli gry wolniejsze o 15%".

Pełny tekst raportu - w postaci pliku PDF - znaleźć można na stronie Principled Technologies.


Zobacz również