Microsoft: DirectX, IE i... Bluetooth do załatania

W najbliższy wtorek Microsoft zamierza udostępnić siedem uaktualnień dla swoich produktów - zapowiedzieli przedstawiciele koncernu. Wśród poprawek znajdą się łaty usuwające krytyczne błędy ze sterowników multimedialnych DirectX, przeglądarki Internet Explorer oraz oprogramowania odpowiedzialnego za obsługę technologii Bluetooth.

Oprócz wymienionych powyżej produktów załatane zostaną także Active Directory, usługi WINS (Windows Internet Name Service) oraz moduł odpowiedzialny za obsługę protokołu PGM (Pragmatic General Multicast) - te poprawki będą z kolei oznaczone jako "ważne".

Ostatnie uaktualnienie - uznane za "umiarkowanie ważne" - opisane jest jako "poprawka Kill Bit dla Windows". Oznacza to, że nie będzie ono poprawiać błędu, tylko automatycznie wyłączać podatny na atak program czy usługę. "Poprawka Kill Bit będzie prawie na pewno przeznaczona dla oprogramowania innego producenta, które jest często wykorzystywane w Windows" - komentuje Andrew Storms, szef działu bezpieczeństwa firmy nCircle.

Dziura w Bluetooth

"Microsoft dawno nie udostępniał żadnej poprawki dla swojego modułu Bluetooth - pojawienie się jej w czerwcowym zestawie łat jest pewnym zaskoczeniem. Zastanawiam się, czy ten sam problem występuje również w Windows Mobile - bo w urządzeniach pracujących pod kontrolą tego systemu łączność bezprzewodowa wykorzystywana jest dużo częściej i jeśli błąd jest poważny to tam może być on bardziej niebezpieczny dla użytkowników" - komentuje Storms.

Storms zwraca uwagę, że dział bezpieczeństwa Microsoftu w ostatnim czasie uważniej zaczął przyglądać się zabezpieczeniom aplikacji, które wielu użytkowników instaluje w swoim systemie - m.in. odtwarzaczom QuickTime Apple'a czy Flash Player Adobe. Zaowocowało to już opublikowaniem kilku alertów dotyczących luk w tych produktach.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie luki zamierza załatać w najbliższy wtorek koncern z Redmond - szczegółowe informacje na ten temat pojawią się prawdopodobnie wraz z poprawkami.

Więcej informacji o uaktualnieniach (które zostaną udostępnione we wtorek po południu czasu polskiego) znaleźć można na stronie Microsoftu.