Microsoft "Express" - nauka oprogramowania za darmo i dla każdego

Wraz z premierą SQL Servera 2005 Microsoft udostępnił użytkownikom wersje Visual Studio 2005 Express i SQL Server 2005 Express. Są one dostępne za darmo dla wszystkich zainteresowanych. Jak podkreśla gigant z Redmond, nie są to pozbawione pewnych funkcjonalności "duże" wersje pakietu, lecz aplikacje zaprojektowane z myślą o początkujących.

Licencje "Express" mają być bakcylem, który przyciągnie entuzjastów programowania do platformy Windows. Zniknęła z nich część opcji znana z profesjonalnych edycji programów, pojawiły się natomiast dodatkowe tutoriale, kreatory i pliki pomocy.

Zgodnie z licencją EULA, wszystkie dostępne na niej pakiety (można je pobrać z witryny Microsoftu) mogą wymagać od użytkownika aktywacji, aby zapobiec ich bezprawnemu wykorzystywaniu. Microsoft zabrania przeprowadzania benchmarków SQL Servera bez uzyskania wcześniejszej zgody od firmy. Również testy środowiska .NET mogą być publikowane tylko wtedy, gdy ujawnimy wszystkie szczegóły platformy testowej, datę przeprowadzenia benchmarków, a przy okazji zainstalujemy dostępne na witrynie Microsoftu uaktualnienia i zastosujemy się do dokumentacji opisującej zawiłości tuningu środowiska.

Wersja VS Express nie jest w żaden sposób ograniczona w kwestii tworzenia i rozpowszechniania komercyjnych aplikacji. Gigant z Redmond zapewnia, że do 7 listopada 2006 roku można je będzie pobierać za darmo - choć wcześniej planowano sprzedawać je w cenie 49 dolarów za licencję.

SQL Server Express został ograniczony do pracy na 1 CPU i do wykorzystania maksymalnie 1 GB RAM-u. Objętość bazy nie może przekroczyć 4 GB - w zastosowaniach komercyjnych to stosunkowo niewiele, aż nadto natomiast przy użytku domowym.

Żadna z aplikacji linii "Express" nie upoważnia do korzystania z pomocy technicznej. W zamian za to Microsoft udostępnił użytkownikom fora umożliwiające wzajemny kontakt podczas rozwiązywania problemów z oprogramowaniem.

Więcej informacji: FAQ na witrynie Microsoftu