Microsoft, Google, Yahoo! i Vodafone w obronie wolności wypowiedzi

Czterej giganci branży IT wraz z koalicją organizacji pozarządowych opracują kodeks postępowania, w którym poruszone zostaną kwestie podejścia firm do promowania wolności słowa i prawa do prywatności.

Opracowywane przez Google, Microsoft, Yahoo! i Vodafone zasady mają być wynikiem rozmów z organizacjami zajmującymi się monitorowaniem ochrony wolności słowa oraz fali krytyki, jaka narasta ostatnio w prasie i Internecie. Wśród zarzutów najczęściej pojawia się to, ze wiodące firmy technologiczne dostarczają państwom cenzorującym informacje (takim jak np. Chiny) sprzęt i oprogramowanie, które pomaga reżimom w kontrolowaniu społeczeństwa.

Według przedstawicieli wspomnianych firm, opracowywane zasady postępowania mają być bazą, wedle której łatwiej będzie ocenić, czy dana firma rzeczywiście narusza bądź pomaga w naruszaniu wolnosci słowa i prawa do prywatności w swoich działaniach biznesowych. Wśród organizacji, które pomogą przygotować kodeks znajdują się między innymi Reporterzy Bez Granic, Human Rights Watch czy Electronic Frontier Foundation.