Microsoft: Hyper-V wkrótce za darmo

Microsoft ogłosił, że oprogramowanie wirtualizacyjne Hyper-V będzie oferowane wkrótce całkowicie za darmo.

Hyper-V to platforma wirtualizacyjna Microsoftu oparta na architekturze typu 1 (hypervisor). Umożliwia zarządzanie środowiskami pracy rozmieszczonymi na wirtualnych partycjach. Posiada obsługę systemów wirtualnych zarówno w wersjach 32-, jak i 64-bitowych, maksymalnie do 4 wirtualnych procesorów oraz do 64 GB pamięci RAM przypadającej na każdy z systemów. Lista obsługiwanych wirtualnych systemów znajduje się w ramce poniżej.

Jakie systemy wspiera Hyper-V?

Hyper-V obsługuje oficjalnie następujące wirtualne systemy operacyjne: Windows Server 2000, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows XP, Windows Vista oraz Novell SUSE Enterprise Linux.

Udostępnienie platformy Hyper-V za darmo jest odpowiedzią Microsoftu na podobny krok uczyniony ostatnio przez VMware - producenta konkurencyjnego oprogramowania do wirtualizacji systemów operacyjnych.

Gigant z Redmond zapowiedział, że Hyper-V pojawi się w witrynie Centrum pobierania Microsoftu w przeciągu maksymalnie 30 dni. Dostępnych będzie ponad dziesięć lokalizacji językowych oprogramowania.

W tym czasie ma zostać udostępniona także nowa wersja aplikacji do zarządzania wirtualnymi środowiskami pracy - program System Center Virtual Machine Manager (SVCMM) 2008.

Płatna wersja Hyper-V, wydana w czerwcu br. i kosztująca 28 dolarów nadal będzie wspierana przez Microsoft.

Więcej informacji: witryna Microsoftu poświęcona produktom do wirtualizacji (w j. ang.).