Microsoft + Intel: 20 milionów USD na wielordzeniowość

Intel i Microsoft planują wesprzeć dwa amerykańskie uniwersytety grantem w wysokości 20 milionów dolarów. Pracujący na nich naukowcy będą poszukiwać najlepszych metod optymalizacji oprogramowania dla procesorów wielordzeniowych.

Procesory wielordzeniowe pozwoliły inżynierom na dotrzymanie tempa prawu Moore'a w chwili, gdy dalsze zwiększanie zegara CPU okazało się niemożliwe (jego historię przedstawiliśmy w artykule "Prawo Moore'a - było, jest, nie będzie").

Niestety, nowoczesne układy sprawiają nam olbrzymie problemy. Inżynierowie nie potrafią porozumieć się w kwestii ich przyszłości, a programiści mają trudności z wykorzystaniem tkwiącego w nich potencjału.

Człowiek, istota leniwa

Grant zostanie przeznaczony na stworzenie Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania (PCRC) na Uniwersytecie Kalifornijskim (kolebce systemów *BSD) oraz Uniwersytecie Illinois. Naukowcy będą pracować nad narzędziami, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie mocy procesorów wielordzeniowych.

Analitycy z branży mają jednak wątpliwości. Czy dwa uniwersytety to nie za mało? Kiedy pojawią się wymierne korzyści dla deweloperów? Choć to jedna z najwyższych sum wydanych przez korporacje na uczelnie w USA, niektórzy twierdzą, że Intel powinien pokusić się o większą hojność.

Firmy produkujące procesory mają bowiem powody do niezadowolenia. Dodatkowy rdzeń zwykle nie powoduje widocznego przyrostu mocy w typowym użytkowaniu komputera, a programiści wyjątkowo niechętnie uczą się nowych metod programowania.

Warto przeczytać: "Better late than never: Intel and Microsoft tackle multi-core software problem" (w języku angielskim)