Microsoft, Internet i... koty

Co mają wspólnego koty i Internet? Wiedzą to ci, którzy brali udział w zorganizowanym w Redmond przez Microsoft zjeździe TechFest 2007. Podczas imprezy wydział badawczo-rozwojowy Microsoftu chwalił się technologiami, które pewnego dnia, jako produkty koncernu lub innej firmy, mogą trafić na rynek. Pokazano między innymi Asirrę (Animal Species Image Recognition for Restricting Access) - technologię, która, posługując się zdjęciami kotów, ma dać pewność, że to ludzie, a nie interaktywne skrypty, próbują uzyskać dostęp do pewnych witryn WWW.

"Główny problem ze współcześnie wykorzystywanymi technologiami HIP (human interactive proof) polega na tym, że wykorzystują one litery i cyfry do uwierzytelnienia użytkownika" - mówi Jeremy Elson z Microsoft Research. Można je spotkać np. na wielu witrynach z blogami. Udostępniający je chcą w ten sposób ustrzec się sytuacji, w której skrzynkę pocztową założy interaktywny skrypt, który będzie spamował innych użytkowników.

Microsoft, Internet i... koty

Internetowa prezentacja technologii Asirra

Jednak oprogramowanie "z łatwością rozpoznaje litery i cyfry", mówi Elson, i może podawać się za człowieka. Specjaliści z Microsoft Research postanowili do uwierzytelnienia wykorzystać zdjęcia i poprosić logującego się, by odróżnił... psa od kota.

Badacze Microsoftu korzystają z bazy danych firmy Petfinder LLC, która oferuje zwierzęta do adopcji. W zamian za udostępnienie zdjęć koncern z Redmond oferuje linki pod każdym z nich, dzięki którym użytkownik może bezpośrednio przejść do strony adopcyjnej interesującego go zwierzaka.

Asirra dla każdego

Elson informuje, że każdy może pobrać Asirrę ze strony koncernu. Asirra była jedną z głównych technologii, które pokazano podczas TechFest. Po raz pierwszy w historii ta impreza została otwarta dla osób z zewnątrz. Wzięło w niej udział 300 gości - dziennikarze, analitycy, blogerzy i zwykli gapie. Mogli zwiedzić kampus Microsoftu i zobaczyć, jak wygląda codzienna praca zespołów badawczych.

Microsoft, Internet i... koty

TechFest - prezentacja języka programowania dla dzieci