Microsoft Kinect będzie szeroko wykorzystywany poza branżą gier

Według Financial Times Microsoft pracuje obecnie nad wykorzystaniem kontrolera Kinect w innych dziedzinach takich jak np. medycyna lub przemysł motoryzacyjny.

Kinect to czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360, który pozwala jej użytkownikowi na sterowanie grami własnym ciałem. Został on wprowadzony na rynek 4 listopada 2010 roku, więc już za dwa dni będzie obchodził pierwsze urodziny.

Jak podaje Financial Times, Microsoft pracuje nad tym, aby urządzenie znalazło również zastosowanie w innych dziedzinach niż gry. Uruchomił w związku z tym pilotażowy program, w który zaangażowało się już ponad 200 firm planujących zaprzęgnąć system do pracy w 25 różnych branżach, m.in. takich jak medycyna, edukacja, reklama i motoryzacja.

Np. Toyota opracowała już wirtualny salon, w którym zwiedzający mają możliwość oglądania samochodów za pomocą gestów, natomiast hiszpańska firma Tedesys połączyła Kinect z PC i monitorem tworząc system pozwalający chirurgom podczas operacji przewijać za pomocą gestów karty pacjentów.

Zdaniem dyrektora finansowego Microsoftu, tak duże zainteresowanie urządzeniem związane jest przede wszystkim z jego stosunkowo niską ceną, która dzięki masowej produkcji mogła zostać obniżona do poziomu 150 USD.

Warto dodać, że Microsoft deklaruje, iż na początku przyszłego roku rozpocznie sprzedaż zestawu bibliotek i narzędzi do tworzenia komercyjnych aplikacji dla Kinecta - Kinect for Windows SDK.