Microsoft Kinect prawdopodobnie poleci w kosmos ważyć astronautów

Naukowcy z Francji i Włoch zaprezentowali system bazujący na kontrolerze Kinect, dzięki któremu można w przestrzeni kosmicznej ważyć kosmonautów. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważna czynność.

Obchodzący niedawno swoje pierwsze urodziny czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360 - Kinect - pozwala użytkownikowi na sterowanie grami własnym ciałem. Dzięki swoim możliwościom i atrakcyjnej cenie urządzenie ma jednak szansę wyjść poza rozrywkowe ramy. Microsoft uruchomił nawet specjalny program, do którego dołączyło już ponad 200 firm mających zamiar wykorzystać kontroler w 25 różnych branżach takich jak np. motoryzacja, reklama, edukacja i medycyna

Bardzo interesujące i ogromnie przydatne zastosowanie czujnika zaprezentowali właśnie naukowcy z francuskiego Instytut Eurecom i włoskiego Institute of Technology's Center for Human Space Robotics. Skonstruowali oni system, w którym Kinect pełni rolę narzędzia pomiarowego mogącego stworzyć trójwymiarowy obraz ciała astronauty. Porównywany on jest następnie z bazą danych zawierającą "skany" 28 tysięcy osób wraz z ich wagami. Dzięki temu system jest w stanie z 97-procentową dokładnością określić masę przebywającego w stanie nieważkości astronauty.

Czy system ten faktycznie jest tak bardzo potrzebny?

Oczywiście. Astronauci podczas swoich codziennych czynności mogą bowiem stracić przez kilka tygodni nawet 15% masy ciała, więc systematyczne ich ważenie jest bardzo ważne. Jak się też z pewnością domyślacie, tradycyjne metody ważenia w stanie nieważkości się nie sprawdzają. Do tej pory więc proces ten opierał się na skonstruowanym w 1965 roku przez Williama Thorntona i zajmującym sporo miejsca systemie korzystającym ze specjalnych oscylujących sprężyn.

Co oczywiste, rozwiązanie opierające się na czujniku Kinect jest znacznie bardziej wygodne do zastosowania w cierpiącej na deficyt wolnego miejsca stacji kosmicznej. Oczywiście należy tutaj też zaznaczyć, że zapewniana przez nie dokładność pomiaru jest porównywalna z tą, jaką cechuje się wspomniany system "sprężynowy".

Niestety obecnie nie jest jasne, czy Kinect zostanie wykorzystany do ważenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub w innych misjach.

_________

Osobiście bardziej do gustu przypadła mi konsola PlayStation 3 z kontrolerem Move. Kinect jest jednak ciekawszym rozwiązaniem ze względu na szeroki zakres możliwości jego wykorzystania.