Microsoft: Laptop za 100 dolarów? Lepiej komórka. Albo UMPC

Opracowany w MIT laptop za 100 dolarów wzbudził poruszenie na całym świecie. Jedni uważali, że pomysł jest nietrafiony, inni uznali go za doskonały. Akcję poparł nawet ONZ - wszystko po to, by umożliwić najbiedniejszym krajom dogonienie bogatych państw europejskich i amerykańskich.

Jak podaje serwis ArsTechnica, jedną z propozycji Microsoftu był telefon, który pokazano jeszcze na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Zdaniem przedstawicieli giganta komórki są w stanie lepiej sprostać oczekiwaniom, które wiążą się z laptopem z MIT (patrz np. artykuł: "Laptop za 100 dolarów kluczem do sukcesu AMD?").

Telefony "Cellular PC" wykorzystują telewizor w roli monitora i klawiaturę jako urządzenie wprowadzania danych - sprzęt podłączałoby się do nich przy pomocy specjalnych przejściówek. Gigant z Redmond argumentuje, iż komórki są lepsze, gdyż istnieje już łącząca je infrastruktura, a "wyposażenie dodatkowe" (tj. telewizory i klawiatury) są tanie i powszechnie dostępne.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić stan i status baterii w laptopie? [PORADNIK]
  • Jak przekonwertować pliki HEIC na JPEG w macOS i Windows 10/Windows 11 [PORADNIK]

Eric Bangeman z serwisu ArsTechnica argumentuje jednak, iż w miejscach dystrybucji laptopów z MIT, telewizor wcale nie jest dobrem powszechnego użytku. W dodatku bardzo średnio nadaje się on do roli monitora komputerowego.

Problem pojawia się również przy systemie operacyjnym - trudno bowiem oczekiwać, żeby Redmond optowało za OS-ami alternatywnymi.

Nicholas Negroponte, prowadzący projekt naukowiec z MIT Media Lab, twierdzi, że jest bliski finalizacji całej akcji. Lada moment ma się rozpocząć produkcja 7 milionów laptopów, które następnie zostaną rozdystrybuowane w najbiedniejszych krajach.

Aktualizacja: 16 marca 2006 12:01

Podczas spotkania Microsoft Government Leaders Forum, Bill Gates - Naczelny Architekt Oprogramowania i współzałożyciel Microsoftu kolejny raz skrytykował pomysły laptopów za 100 dolarów. Tym razem jednak jako alternatywę wskazał urządzenia typu UMPC (Ultra Mobile PC) wyposażone w najnowsze dzieło koncernu z Redmond - Touch Pack (wcześniej znane pod kryptonimem Origami).

"Jeżeli chcecie by ludzie wspólnie korzystali z komputerów, dajcie im szerokopasmowy dostęp do Internetu i kogoś, kto zajmować się będzie pomocą użytkownikom, kurczę, dajcie porządny komputer na którym naprawdę da się czytać tekst bez potrzeby kręcenia korbką w czasie, kiedy chcesz coś napisać" - powiedział Gates.

Więcej o UMPC dowiecie się na przykład z tekstu: Origami w UMPC od ASUSa


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: