Microsoft: Linux bywa lepszy niż Windows, jednak Singularity zwycięży!

Od kilku dni w Internecie toczą się dyskusje na temat nowego, jakoby rewolucyjnego systemu Microsoftu - Singularity. O tym, jak wielką wagę gigant z Redmond przykłada do jego rozwoju może świadczyć fakt, iż pracownicy firmy przyznali, że FreeBSD 5.3 i Linux są wydajniejsze niż Windows XP z Service Pack 2, ale... gorsze niż Singularity!

Singularity to znajdujący się w bardzo wczesnej fazie eksperymentalnej nowy system operacyjny Microsoftu pracujący z wykorzystaniem mikrojądra. Jego twórcy zrezygnowali z mających już czterdzieści lat założeń dotyczących współczesnych OS-ów i postanowili znaleźć inną, lepszą architekturę dla systemów przyszłości.

Nowy OS został napisany w C#, C++ oraz asemblerze - ma ok. 300 tysięcy linijek kodu. Dla tworzącego go zespołu nie jest najważniejsza jego wydajność, lecz "dependability", czyli stabilność, dostępność, niezawodność, bezpieczeństwo itd.

W mającym 44 strony dokumencie opisującym Singularity, autorzy - pracownicy Microsoftu - podkreślają między innymi, że aż 85 procent zdiagnozowanych awarii Windows powodują źle napisane sterowniki do urządzeń, dlatego OS przyszłości powinien być tak zaprojektowany, by bez problemu sobie z nimi radzić.

Najciekawszym fragmentem PDF-a są jednak niskopoziomowe benchmarki przeprowadzone na komputerze z Athlonem 64 3000+ i 1 GB RAM-u. Okazuje się, że prosta operacja przesłania komunikatu między dwoma wątkami, która w Singularity potrzebuje zaledwie 1500 cykli procesora, w FreeBSD 5.3-RELEASE wymaga ich ponad 13 tysięcy, w Linuksie (Fedora Core 4) - niecałych 5800, a w Windows - 6300. Natomiast na stworzenie i wystartowanie procesu potrzebne jest odpowiednio 300 tysięcy cykli w Singularity, milion w FreeBSD, 720 tysięcy w Linuksie i aż 5,4 miliona w Windows XP z SP2!

Twórcy Singularity opisują również benchmarki podsystemu dyskowego oraz porównują swoje dzieło do L4 czy JavaOS - wykazując zalety opracowanego przez siebie rozwiązania i wady konkurencji.

Czyżby zatem za kilka lat miał zniknąć z rynku flagowy system operacyjny Microsoftu - Windows? A może należy oczekiwać jego nowego wcielenia, opartego na mikrojądrze - oraz łaskawsze spojrzenie użytkowników na Hurda? Na razie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania...

Więcej informacji: dokument TR-2005-135.pdf


Zobacz również